Všichni víme, že děti milují dlouhé objetí a mazlení. Nicméně lékařský výzkum potvrzuje, že tato fyzická náklonnost je mnohem důležitější, než jsme si kdy mysleli. Studie z celonárodní dětské nemocnice v Ohiu zjistila, že čím více dítě objímáte, tím rychleji se vyvíjí jeho mozek. Vědci se podívali na mozkové reakce 125 předčasně narozených dětí a na to, jak reagovaly na fyzický kontakt.
Doteky = větší mozková aktivita
Děti, které dostaly více náklonnosti od rodičů a zaměstnanců nemocnice, vykazovaly silnější mozkovou aktivitu než ty, kterým byla věnována menší pozornost. Zjistili, že předčasně narozené děti mají zvlášť silnou mozkovou aktivitu, když jsou objímány, hlazeny a mohou pocítit doteky.
Z tohoto důvodu lékaři doporučují rodičům především předčasně narozených dětí, aby na ně co nejvíce sahali, mluvili na ně, mazlili se s nimi, dotýkali se svých dětí. Samozřejmě, že nejde o žádnou novinku, ale rozhodně se dle jejich slov vyplatí neustále tento fakt opakovat a připomínat. A rozhodně by se mazlení a dotýkání nemělo omezovat pouze na předčasně narozené děti, ale na úplně všechny, i ty zdravé a narozené bez problémů.
Pamatujte, že díky pravidelného fyzického kontaktu pomáháte zvyšovat a posilovat jejich mozkovou sílu. Celkový dětský vývoj, ať už sociální, fyzický, emoční či kognitivní, je spjat s vývojem mozku. První roky života jsou pro tento rozvoj klíčové.
U novorozenců, které někdo mazlí, chová v náručí, objímá je, pusinkuje a něžně se jich dotýká, se rozvine zdravější citový život než u těch miminek, která zůstávají po dlouhou dobu bez tělesného kontaktu.
V podstatě na tom není toho zase až tak moc vědeckého, totéž lze pozorovat například u starších lidí. Zkuste navštívit nějaký pečovatelský domov pro seniory a zjistíte, že obyvatelé, kterým se dostává ujišťujících doteků, jsou naladěni mnohem pozitivněji a všeobecně se jim daří lépe, ve srovnání s těmi, kterých se nikdo nedotýká. Ujišťující a něžný dotyk je základním jazykem lásky. U miminek má však velký vliv na vývoj jejich mozku.
Obrázky: pixabay