Patří k nejčastějším přílohám vůbec. Mnoho lidí si pokládá stále stejnou otázku: jak skladovat brambory? Do lednice rozhodně nepatří. A to málokdo ví. Přitom jde o nejpopulárnější přílohu. Máme je rádi pečené, ve formě hranolek či kroket, zapečené nebo jen tak obyčejně vařené. Každý tedy doma určitě nějakou zásobu brambor má. Ale kde je skladovat? Odborníci radí, že je můžete skladovat prakticky kdekoliv, ale lednici se za každou cenu vyhněte.
Podle vědců je totiž teplota v lednici natolik nízká, že dokáže přeměnit škrob v bramborech na cukry. Následně pokud tyto brambory vaříte, pečete nebo smažíte a teplota vystoupá nad 120 stupňů Celsia, mohou se tyto cukry spojovat s látkou asparagin a společně pak vytvářet nebezpečný akrylamid, který může způsobovat rakovinu.
Pozor na rakovinu
Akrylamid se používá při výrobě papírů, barev i plastů, ale může vznikat i při zpracování potravin při vysokých teplotách. Bohužel je ale tato látka skutečně mimořádně nebezpečná a podporuje riziko vzniku rakoviny. Přestože byl akrylamid nejspíš součástí lidské stravy od počátku zemědělství, k dnešnímu neuspokojivému stavu přispívá fakt, že lidé jedí pečivo a výrobky z obilí či smažená jídla ve větší míře než dřív. Akrylamid narušuje buňky a dělá je náchylnější k útoku rakovinotvorných buněk. Nejčastěji jsou pak ohroženy reprodukční orgány a také játra. Výzkumy skutečně potvrzují přímou vazbu mezi akrylamidem a vznikem rakoviny.
V lednici tedy rozhodně brambory neskladujte, je to velmi rizikové a je zbytečné tuto chybu dělat. Skladujte je například ve sklepě, kde je tma, chladno a sucho. Brambory se ale většinou nekazí ani při pokojové teplotě, jen je dobré vyndat je z plastových sáčků. Brambory také zbytečně nekupujte ve velkém množství. Lepší je kupovat je v malých baleních, spotřebovat je a poté koupit další.
Brambory raději nesmažit
Jak brambory připravovat, abyste se vzniku akrylamidu vyhnuli? Zdraví a chuť se v tomto případě trochu rozcházejí. Během vzniku akrylamidu, který se tvoří nejvíce mezi 120 a 170 °C, se rodí i jiné důležité látky, které zároveň dodávají produktům i charakteristické zbarvení, chuť a vůni. Při domácí přípravě je tedy dobré následovat tato doporučení, která riziko eliminují.
- Brambory pokud možno nesmažte. Když už, tak zcela výjimečně a při nižších teplotách.
- Brambory pečte pouze do jemně zlatavé barvy, nenechávejte je zhnědnout.
- Pšeničnou mouku nahraďte alternativními druhy mouky.
- Pečivo zbytečně nepřepalujte, mělo by být jen lehce zlatavé.
- Případné spálené kusy odstraňte.