Odborníci na výživu stále více varují, že mléko není tím ideálním nápojem. A to zejména u dospělých. Tvrdí, že mléko již nemá pro dospělého jedince prakticky žádný význam, a může mu naopak škodit. Kromě toho varují, že tepelným ošetřením mléko v podstatě ztrácí své vlastnosti, a nestane se tak ničím jiným než bílou vodou, která nemá prakticky žádné výživové benefity.
Problém se týká samozřejmě především trvanlivého mléka, které může v krabicích stát celé měsíce. Už to samo o sobě je přece podezřelé, ne? Jak je možné, že mléko tak dlouho vydrží? Může být vůbec něco takového zdraví prospěšné?
Je trvanlivé mléko ještě vůbec mléko?
Mléko UHT je samozřejmě normálním kravským mlékem, ale podléhá určitým procesům. Tato zkratka znamená „zpracování za velmi vysokých teplot“, jinými slovy sterilizace mléka při velmi vysoké teplotě, obvykle 120–135 stupňů Celsia, a to po dobu několika sekund. Sterilizace je navržena tak, aby úplně zničila mikroby, které se mohou vyskytovat v syrovém mléce. Tato metoda tedy zcela ničí bakterie a mikroby, ale i ty prospěšné, které jsou důležité pro naše zažívání. Jenže co se stane se zbytkem výživových hodnot?
Zahřívání mléka při velmi vysoké teplotě má jen nepatrný vliv na obsah bílkovin, laktózy, tuku a některých vitamínů, včetně B2, A, D. Je však třeba vzít v úvahu ztrátu folátů, thiaminu, vitamínů B12, B1 a C.
Čerstvé mléko zahříváním prochází také
Oproti tomu čerstvé mléko, prodávané obvykle v plastových lahvích, je před prodejem pasterizováno – jedná se o zahřátí na podstatně nižší teplotu po dobu přibližně 15 sekund. Mikroby jsou také zničeny, ale celková trvanlivost mléka je jen asi 7 dní, po otevření ještě méně. Je zachován větší poměr vitamínů a minerálů, ale častěji se může stát, že koupíte mléko, které je již zkažené nebo se kazí velmi rychle. Není tedy snadné vybrat si to správné mléko, a už vůbec není lehké zorientovat se v různých doporučení odborníků. U dospělých se však vyplatí konzumaci mléka spíše omezit.