Za předpokladu, že jsou konzumovány pouze s mírou, může bílé i červené víno nabídnout řadu zdravotních výhod, potvrdila to již řada vědeckých výzkumů. Ale zajímá vás, která varianta (červené či bílé) je pro vaše zdraví lepší? Článek vám prozradí, zda byste se měli rozhodnout pro bílé nebo červené víno.
Pravidla se porušují
-
Bílé víno by mělo být spojeno s bílým masem, jako je kuře, krůta a ryby
-
Červené víno by mělo být spárováno s červeným masem, jako je hovězí, podává se i k vepřovému masu
-
Pokud mají být podávána obě vína, mělo by se bílé víno podávat před červeným vínem
V dnešní době však mnoho lidí souhlasí s porušením těchto pravidel – bez ohledu na to, co jedí nebo na společenskou událost, vyberou si druh vína, který vyhovuje jejich vkusu, chuťovým preferencím, životnímu stylu a osobnosti. To je naprosto v pořádku.
Toto pravidlo neporušujte
Než budeme hovořit o tom, zda je pro vás lepší bílé nebo červené víno, pojďme se zaměřit na jedno velmi jednoduché pravidlo. Pokud jde o pití vína nebo jakýkoli jiný druh alkoholického nápoje, zapomeňte na jakékoli pravidlo, které jste četli nebo slyšeli od přátel – jediné, co musíte mít neustále na paměti, je, že byste měli pít alkohol s mírou.
Chcete-li čerpat zdravotní výhody bílého nebo červeného vína, doporučuje se vypít pouze jeden nápoj denně, pokud jste žena, nebo maximálně dva nápoje denně, pokud jste muž. Pokud nebudete pít bílé nebo červené víno s mírou, můžete si naopak zdravotní problémy spojené s nadměrným pitím alkoholických nápojů vykoledovat.
Typ hroznů
Bílé i červené víno se vyrábí z hroznů, které se rozdrtí, aby se extrahovala šťáva, která se pak fermentuje, aby vznikl alkoholický nápoj, který každý tak miluje. Při výrobě bílého nebo červeného vína hodně záleží na použitých hroznech. Bílé víno se vyrábí z bílých nebo zelených hroznů. Červené víno se vyrábí z červených nebo černých hroznů, a proto má svou charakteristickou tmavě červenou barvu.
Bez ohledu na to, zda jsou použity bílé nebo zelené hrozny, výrobci bílého vína dělají před zahájením kvašení šťávy extrahované z hroznů jednu věc: kůže z hroznů je odstraněna. Pokud jde o výrobu červeného vína, do procesu kvašení je zahrnuta i kůže červených nebo černých hroznů. A tady tkví zásadní rozdíl.
Možná jste už od někoho slyšeli nebo někde četli, že většina prospěšných látek, které ovoce s jedlými slupkami obsahuje, se nachází právě v kůži. Podle vědců má slupka hroznů vysokou koncentraci polyfenolů a flavonoidů, což jsou sloučeniny vyskytující se v rostlinách, které mají antioxidační vlastnosti. Netřeba dodávat, že tyto polyfenoly a flavonoidy jsou schopné neutralizovat přebytečné volné radikály, a tak bránit mnoha nepříznivým onemocněním, přes rychlejší stárnutí kůže, až po rozvoj srdečních chorob a rakoviny. Protože slupka z bílých nebo zelených hroznů se odstraňuje před procesem kvašení, má bílé víno tendenci obsahovat méně sloučenin s antioxidačními vlastnostmi.
Slupka z červených nebo černých hroznů je zahrnuta do kvašení hroznové šťávy, a proto výsledné červené víno obsahuje více polyfenolů a flavonoidů. Červené víno je tak známo tím, že obsahuje přírodní antioxidant resveratrol, kterému se přisuzují léčivé účinky: zpomaluje stárnutí, zlepšuje zdraví střev, snižuje krevní tlak a špatný cholesterol, chrání mozek před poškozením, snižuje riziko rakoviny, posiluje klouby a mnoho dalšího.
Oba typy vín jsou zdravé, ale jedno je zdravější
To však neznamená, že bílé víno není dobré. Bílé víno i červené víno jsou ve skutečnosti zdravé, i když to červené obsahuje více polyfenolů, flavonoidů a resveratrolu. Bez ohledu na to, které z těchto dvou vín preferujete více, vždy si zapamatujte, že zdraví prospěšná je pouze konzumace rozumného množství, pokud tedy chcete využít souvisejících zdravotních výhod. Více vypitého vína rozhodně zdraví nesvědčí.
Obrázky: pixabay.com