Pelyněk si sice každý spojuje s jeho hořkou chutí, ovšem na tu rychle zapomene, když se dostaví infekce trávicího ústrojí, jaterní potíže či kožní problémy. Ve všech těchto případech totiž výborně pomáhá. Často lépe než běžné léky. Těm bychom se totiž měli vyhýbat, jak jen to je možné. Jinak si můžeme zadělávat na další problémy spojené zejména se střevy a trávením.
Zázrak v malé rostlince
Kromě výše zmíněným pozitivních účinku této hořké bylinky, je také plná éterických olejů, jejichž složky při vdechování příznivě působí na celý organismus – pomáhá při obezitě, cukrovce, revmatismu, dně, depresi, žaludečních a střevních onemocněních, chronické gastritidě, hemoroidech, anémii a anémii a nadýmání a onemocnění jater.
Mocná bylinka, se kterou se to nesmí přehánět
Na pelyněk nedají dopustit ani ženy, jelikož dobře působí i na problémy gynekologického charakteru. Řeší nesrovnalosti ženského cyklu, ale také pomáhá s reprodukcí. Snažíte-li se tedy o miminko, je dobrý nápad zařadit do svého jídelníčku i trochu pelyňku. Vzhledem k jeho rozmanité aplikaci je považován za jednu z nejvíce léčivých rostlin, ale člověk by s ním měl být opatrný. Zejména by si měl dát pozor na užívání předepsaných dávek a nepřekračování denního limitu. Pokud jej aplikujete střídmě, nedochází k žádným vedlejším účinkům. Vyšší množství ale zvyšuje krevní tlak a pro některé osoby může být tedy rizikový.
Jak jej nejlépe konzumovat? Ideální je forma čaje. Pelyňkový čaj je sice hořký a na jeho chuť si musíte zvyknout, ale funguje skutečně skvěle. Do hrníčku dejte lžičku pelyňku a zalijte vroucí vodou. Poté nádobu překryjte a nechte louhovat po dobu asi 15 minut. Pijte denně jeden šálek jako prevenci, při potížích můžete množství zdvojnásobit. Pijte maximálně sedm dní v kuse, poté si dopřejte pauzu. V případě nepříznivé reakce konzultujte pití čaje s lékařem.