Vajíčka se dnes prezentují jako zdraví prospěšná, jsou mezi námi lidé, kteří by se měli jejich konzumaci ze zdravotních důvodu vyhýbat, říká výživová poradkyně Kiersten Hickman.
Vajíčka jsou kvalitním zdrojem živočišných bílkovin, draslíku, hořčíku a dalších nezbytných minerálů. Poskytují také tělu vitamin D, který je nezbytný pro fixaci vápníku v kostech. Na druhou stranu může bílkovina z bílků vyvolat u citlivých lidí alergickou reakci. Existují ale i lidé, kteří si dříve vejce mohli dopřát bez obav, ale teď kvůli nemoci nemohou. Kterých onemocnění se to týká a z jakého důvodu se dočtete v následujících odstavcích.
Fenylketonurie
Fenylketonurie je celkem vzácná dědičná porucha metabolismu, při které kvůli nedostatku jaterního enzymu dochází k hromadění fenylalaninu v krvi a tkáních. Pokud tato porucha není odhalena včas a není dostatečně léčena, dochází ke zpomalení vývoje a poškození mozku, což může znamenat nesoběstačnosti pacienta. Tito lidé vajíčka a mnohé jiné potraviny musí ze svého jídelníčku zcela vyloučit.
Homocystinurie
Je další z poruch metabolismu, který z jídelníčku postižených škrtá spoustu potravin. Dochází při ní k hromadění homocysteinu v organismu a ten je následně vylučován močí.
Při pozdní diagnóze, nebo nedostatečně léčbě hrozí mnoho závazných zdravotních následků jako například epilepsie, mentální retardace, nebo zvýšené riziko tvorby krevních sraženin. Tito nemocní mohou má vejce jako samostatnou potravinu také zcela zapomenout.
Někdy je potřeba dodržovat dietu s nízkým obsahem bílkovin v jídelníčku
To je nutné zejména u poruchy funkce ledvin a jater, nebo při selhání ledvin před začátkem dialýzy. V těchto případech je nezbytné snížit příjem bílkovin asi na polovinu běžného množství, což má za následek silné omezení potravin s vyšším obsahem bílkovin. Dodržování této diety způsobí, že se nebude stále navyšovat hodnota kyseliny močové a kreatininu v krvi, což má neblahý vliv na funkci ledvin a jater.
Díky dodržování nízkobílkovinné diety se u pacientů s funkční poruchou ledvin daří zpomalovat progresi onemocnění a zlepšit subjektivní stav pacienta. Dříve byla nizkobilkovinná dieta doporučována i obézním pacientům, kteří se snažili o redukci váhy. Pak se ale zjistilo, že právě nízký obsah bílkovin je trvalému zhubnutí na překážku. Po ukončení diety totiž došlo takřka ve všech sledovaných případech k jo-jo efektu a drastickému nárůstu hmotnosti.
Zdroj: EatThis