Vypadají celkem nevinně, ale dokážou nás občas velmi dlouho potrápit. Opary a afty mohou být bolestivé, špatně se hojící a většinou ukazují naši sníženou imunitu.
Afty v ústech a opary k sobě mají sice blízko, ale přesto jsou to dva rozdílné problémy. Oba ale umí na určitý čas znepříjemnit život. Většinou tyto nemoci ukazují především na narušenou imunitu. Pokud se objeví, je potřeba zvýšit příjem minerálů a vitamínů. Hlavně vitamínu C, železa a vitamínů skupiny B, dostatečně spát a zkusit se co nejvíce vyvarovat stresu, který může být v některých případech spouštěčem těchto nechtěných puchýřků. Můžete využít pár rad, jak se jich co nejrychleji zbavit a jak se preventivně ochránit, říká lékařka Debra Sullivan.
Opary a afty – chtějí nám něco naznačit
Opary jsou způsobené virem Herpes simplex, který patří do skupiny herpetických virů. Za vznik tohoto viru může oslabený organismus, horečka, stres nebo hormonální změny. Projevuje se mokvajícím puchýřkem většinou se vyskytujícím na rtech a je infekční. Protože se přenáší úzkým kontaktem, doporučuje se používat svou sklenici, ručník a kosmetické přípravky na rty. K uzdravení dochází přibližně po dvou až čtyřech týdnech.
Afty jsou narozdíl od oparů neinfekční nemocí. Objevují se na vnitřní straně úst nebo na jazyku a jsou projevem zánětu. Nejčastější výskyt je v létě, kdy se organismus přehřívá, ale ke vzniku může přispět i oslabený organismus, stres nebo nedostatek vitamínů a minerálů v těle.
Malé vřídky mohou být bolestivé, proto se doporučuje vynechat kořeněné, kyselé nebo horké nápoje a jídla a konzumaci citrusů, které by afty dráždily. Důležité je dbát na zvýšenou ústní hygienu a do deseti dní budete mít klid.
Zbavte se puchýřků jednou provždy
Na léčbu oparů najdete v lékárnách obrovské množství vhodných přípravků. Existují masti nebo náplasti, které zamezují přenos oparu na jinou část těla. Mast nanášejte v tenké vrstvě jen povrchově a po uzdravení se zbavte balzámu na rty i zubního kartáčku, abyste předešli opakované infekci. Zvyšte příjem vitamínů i minerálů a dostatečně odpočívejte. Pokud se puchýřky neuzdravují ani po delším čase nebo dokonce horší, neváhejte navštívit buď svého ošetřujícího lékaře nebo stomatologa.
Jestliže se rozhodnete zakročit pomocí přírodní medicíny, určitě vyzkoušejte kombinaci šalvěje a heřmánku. Mají hojivé a dezinfekční účinky a celkově uklidňují sliznici. Heřmánek i šalvěj jsou výbornými pomocníky při boji se záněty. Odvarem z těchto bylin ústa vypláchněte několikrát denně. Na pomoc s oparem můžete využít i česnek. Je to sice trochu agresivní forma léčby, ale pokud vám nedělá odér česneku špatně, česnek rozpulte a krojenou částí přiložte na opar. Česnek má vynikající dezinfekční účinky a pomůže vám zkrátit dobu hojení.
Zdroj: Healthline