Aktivní uhlí nabízí hned několik zdravotních benefitů, díky kterým ho stojí za to mít doma. Dokáže zejména snižovat účinky jedu.
Mnoho lidí má doma aktivní uhlí schované především pro léčbu průjmu či jiných zažívacích potíží. Tento účinný prostředek se však v medicíně osvědčil také v mnoha dalších ohledech, například co se týká zmírnění otravy nebo předávkování silnými léky. Kromě toho dokáže dle lékařky Kim Chin účinně snižovat hladinu cholesterolu v krvi, ale jen málokdo ho za tímto účelem užívá. Stejně tak má velmi dobrý vliv na ledviny.
Zdravotní benefity aktivního uhlí
Aktivní uhlí nabízí hned několik potenciálních zdravotních výhod. Tou nejzásadnější je dle doktorky Chin nouzová léčba při požití jedu či předávkování, neboť se dokáže vázat na širokou škálu léků (jako například aspirin, paracetamol a sedativa) a dalších látek a výrazně snižovat jejich účinky. Nejlépe přitom funguje během první hodiny po předávkování nebo otravě organismu, přičemž jakmile tato doba uplyne, bohužel už pomoci nijak výrazně nedokáže.
Velmi dobře funguje proti průjmu a dalším zažívacím potížím, pomáhá uklidňovat žaludek a dokáže srovnat střevní mikroflóru. Podle studií má navíc velmi dobrý vliv na ledviny, a to zejména proto, že snižuje počet odpadních produktů, které musí běžně filtrovat. Tím podporuje jejich funkci a chrání orgán před možným přetížením či poškozením. V takovém případě je ho však třeba užívat pravidelněji.
Jedlá soda jako lék na mnohé zdravotní problémy: Pomůže i s léčbou aft a pálením žáhy
V neposlední řadě pomáhá aktivní uhlí snižovat hladinu cholesterolu. Důvodem je především skutečnost, že se na samotný cholesterol váže a zabraňuje tak jeho vstřebávání. To potvrdily i někdejší studie, podle kterých jeho každodenní užívání (24 gramů) snížilo u pacientů hladinu tohoto faktoru o neuvěřitelných 25 %. Na ZdravémStravování jsme také psali o potravinách na hubnutí břišního tuku.