Alkalická dieta je založena na vysokém příjmu čerstvého ovoce a zeleniny, což se ukázalo jako ideální pro zajištění dlouhověkosti a boj s chronickými onemocněními.
Existuje mnoho druhů diet, ale možná nejlepší volbou pro dlouhověkost a boj s nemocemi je zásaditá strava. Podle studií může vyvážení vašeho pH alkalickou dietou pomoci snížit rozvoj nemocí a riziko úmrtí na řadu chronických onemocnění a stavů, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka, artritida, nedostatek vitamínu D atd. Co tedy vlastně alkalická dieta představuje? Více prozradil lékař Atli Arnarson.
Co je to alkalická dieta?
Alkalická strava pomáhá vyrovnávat hodnoty pH díky zařazení velkého množství čerstvého ovoce a zeleniny. To je částečně určeno hustotou potravin, které jíte. Přežití všech živých organismů závisí na udržování správných hodnot pH. Často se uvádí, že nemoci snadněji napadají organismus, který trpí poruchou hodnot pH.
Zásaditá strava si klade za cíl vyrovnávat hodnoty pH ve snaze omezit příjem dietních kyselin. Podle vědců se ideálně vyvážené pH tvoří v krevních hodnotách, které se pohybují v rozmezí 7,365 – 7,4, pH se může pohybovat mezi 7,35 a 7,45 v závislosti na denní době, stravě, posledním jídle atd. Přečtěte si něco o výhodách alkalické diety.
Chrání hustotu kostí a svalovou hmotu
Alkalická strava pomáhá vyrovnat poměry minerálních prvků. Také pomáhá zlepšit produkci růstového hormonu a vstřebávání vitamínu D, který kromě boje proti dalším chronickým onemocněním chrání kosti a svalovou hmotu.
Snižuje riziko hypertenze a mrtvice
Jedním z účinků alkalické stravy proti stárnutí je snížení zánětu, který způsobuje zvýšení produkce růstového hormonu. To zlepšuje kardiovaskulární zdraví a tělo je chráněno před cholesterolem, vysokým krevním tlakem a tvorbou ledvinových kamenů.
Brání nedostatku hořčíku
Hořčík je nezbytný pro práci enzymů a tělesných procesů. Jeho nedostatek způsobuje srdeční komplikace, bolesti svalů, hlavy, problémy se spánkem a úzkost. Hořčík také aktivuje vitamín D, důležitý pro celkovou imunitní a endokrinní funkci.
Zdroj: Healthline