Možná to znáte: vyrazíte v zimě na hory a po nějakém čase venku jste promrzlí a zkřehlí. Těšíte se, až si dáte horký grog, panáka nebo čaj s rumem, abyste se zahřáli. Pocitově alkohol opravdu může zahřát, protože vás pálí v krku a hřeje celou cestu, až do žaludku, ale ve skutečnosti tím vašemu tělu ještě více ubližujete.
Alkohol vaše tělo nezahřeje, spíš naopak. Pocit zahřátí způsobuje proudění krve do pokožky, krev však proudí pryč od vnitřních orgánů, tudíž vaše vnitřní teplota ještě více klesne. Alkohol navíc narušuje schopnost těla třást se, čímž se tělo zahřívá. Proto není příliš dobrý nápad, používat alkohol k rádoby zahřátí se.
Na alkohol se nespoléhejte – zradí vás
Mnohem lépe uděláte, když se zaměříte na potraviny, které mají zahřívací schopnost nebo si dáte horkou polévku. Pocitově vás jeden „neškodný“ panák možná zahřeje, ale další rozšíří vaše cévy a vy snáze prochladnete.
Kolem konzumace alkoholu během zimy se točí mnoho pověr. Hodně lidí věří, že právě alkohol pomůže zahřát a lépe se pak vzdoruje nepříjemnému mrazu. Není tedy divu, že až 73% lidí se snaží ohřát právě alkoholem. Problém spočívá v tom, že po vypití alkoholu vnímají lidé teplotu jinak. Ačkoliv alkohol zdánlivě zahřeje, zároveň však rozšiřuje cévy a póry v pokožce. Tím člověk mnohem rychleji ztrácí tělesné teplo a může snadno prochladnout. Nebezpečné je to především při dlouhodobém pobytu venku na mrazu.
V prvé řadě je klíčové ochránit životně důležité části těla: hlavu, hrudník, břicho a zachovat cirkulaci krve. Po konzumaci alkoholu se snadno tato křehká rovnováha naruší. V těle se rozšíří cévy a krátkodobě se zvýší krevní tlak. Studená krev z některých částí těla se začne mísit s krví teplou z centrální části – a z rozšířených cév teplo uniká rychleji do okolí. To může vyvolat krátkodobý a příjemný pocit zahřátí, ovšem ve skutečnosti se vnitřní teplota těla razantně sníží.
Zahřejte se jídlem
Namísto alkoholu se raději najezte. Jídlo bohaté na cukry a tuky vás ochrání před prochladnutím. Spustí v těle totiž postprandiální termogenezi (produkci tepla po vyplavení živin do krve) a plný žaludek zahřeje i pocitově. Výtečný je také zázvorový čaj, ale i zázvorový zábal nebo zázvorová koupel. K úžasným zimním potravinám, které mají zahřívací schopnosti, patří například pohanka, kroupy, ryby, maso, kořenová zelenina, skořice, hřebíček. Na zahřátí jsou nejlepší masové vývary, horké zeleninové polévky, kaše, horké nákypy a zapékané pokrmy z jednoho plechu.
Obrázky: ca.style.yahoo