Alzheimerova choroba je nejčastější formou demence. Jde o závažné onemocnění, a jeho genetický základ není do teď plně definován.
Alzheimerova choroba je způsobena ukládáním dvou patologických proteinů v mozku, β-amyloidu a proteinu „T“, což vede k dysfunkci a následnému úmrtí nervových buněk. Nejčastějším příznakem je porucha mentálních funkcí, která zahrnuje poruchy nedávné paměti, krize a potíže s porozuměním a vyjadřováním řeči. Obvykle se objevuje po 65. roku života, říká lékař Timothy J. Legg.
Poranění hlavy
Když se uhodíte do hlavy, většinou propukne zánět mozku, aby se uzdravila poraněná mozková tkáň. V některých případech však zánět už nezmizí, ale v průběhu let postupuje, což zvyšuje riziko vzniku Alzheimerovy choroby. A kdo se ani jednou v životě nebouchl do hlavy. Dávejte na sebe pozor.
Nedostatek spánku
Pokud dlouhou dobu špatně spíte, měli byste se mít na pozoru. Toto onemocnění totiž také zvyšuje riziko vzniku Alzheimerovy choroby. Podle různých experimentů, které byly prováděny na zvířatech, vede nedostatek spánku ke zvýšenému hromadění škodlivých bílkovin, zhoršené paměti a učení a také ke snížení komunikace.
Osamělost
Pokud patříte k lidem, kteří jsou rádi ve společnosti druhých a jen málokdy bývají sami, máte tu výhodu, že riziko Alzheimerovy choroby je u vás nižší. Osamělost je totiž podle studií rizikovým faktorem pro Alzheimerovu chorobu a demenci obecně. Samozřejmě, že to neznamená, že byste nikdy nemohli být sami, ale nemělo by to být pořád.
Anxiolytika
Tyto léky se často používají k léčbě úzkostí a nespavosti. Podle studie je dlouhodobé užívání těchto léků (déle než 3 měsíce) spojeno s 51% zvýšenou pravděpodobností rozvoje Alzheimerovy choroby. Žádné léky by se neměly brát dlouhodobě, pozor na to.
Zdroj: Healthline