Aneurysma ve vaší hlavě indikuje nemalý problém, kterým trpí 6-9 procent populace, aniž by o tom věděli. Podívejte se, co toto onemocnění vlastně znamená. Více popsala lékařka Debra Sullivan.
Aneurysma je takzvané oslabení cév, ke kterému dochází v určitém místě jejich stěn a které umožňuje, aby se v těchto místech vytvořila malá rostoucí boule. Protože však na ni procházející krev soustavně vyvíjí tlak, může aneurysma vypadající jako malý balónek kdykoli „prasknout“. Následkem je poté ve většině případech ruptura aneurysmatu, což je velmi naléhavá situace, protože krev uniká do okolních tkání.
Co se děje při prasknutí aneurysmatu
Aneurysma není patrná, dokud nedojde k jejímu prasknutí. Dokonce se odhaduje, že 6-9 procent populace trpí tímto problémem, aniž by o tom vědělo. K protržení samozřejmě nedochází vždy. I když je aneurysma odhalena včas (například při vyšetření magnetickou rezonancí nebo jiným zobrazovacím vyšetřením), lékaři ve skutečnosti nedoporučují žádný terapeutický zásah. To však za předpokladu, že problém není velký natolik, aby cévy ucpal, anebo se v rodině pacienta žádný podobný problém nikdy nevyskytnul.
Pokud aneurysma totiž náhle praskne, bude z ní unikat několik sekund krev, dokud krevní destičky nevytvoří v místě prasknutí krevní sraženinu. U některých pacientů se několik dní nebo týdnů před prasknutím objevují menší „úniky“ krve z postiženého místa. Prosakující krev následně zvyšuje tlak v lebce a narušuje normální průtok krve do mozku. V obou těchto případech, pokud není pacient ihned převezen do nemocnice, je vysoké riziko úmrtnosti. Po prasknutí aneurysmatu přijde o život v průměru 30-50 procent pacientů.
Co problém indikuje a nejčastější příznaky
Nejčastějším a nejcharakterističtějším příznakem prasklého mozkového aneurysmatu je velmi silná bolest hlavy. Někteří lidé, kteří si tímto problémem již prošli, ji popisují jako když udeří blesk přímo do vaší lebky. Bolest se může objevit kdekoli na hlavě, ale často směřuje především k očím. Bolest hlavy je také často doprovázena ztuhlou šíjí, znecitlivělým obličejem a přílišnou citlivostí na světlo. Mezi další možné průvodní příznaky pak patří záchvat, oslabení končetin, rozmazané nebo dvojité vidění a silný pocit únavy.
Pokud tedy máte podezření, že by se ve vaší hlavě mohla aneurysma nacházet a poznáváte na sobě výše uvedené příznaky, je nutné okamžitě zavolat záchrannou službu nebo vyjet co nejdříve do nejbližší nemocnice. Okamžitý zásah lékařů totiž může obnovit tlak a průtok krve v lebce a tím i zachránit život pacienta.
Zdroj: Healthline