Přes první vlnu jarní pandemie jsme se všichni poctivě naučili umývat si správně ruce, kýchat do rukávu, nosit ochranné roušky a dodržovat všechna opatření. Dělali jsme to proto, abychom snížili pravděpodobnost přenosu nákazy COVID-19. Odborníci ale upozorňují, že tato opatření pomohou také výrazně snížit riziko nachlazení a chřipky, které nejvíce hrozí právě na podzim a v zimě.
Kapénky zachytí rouška
Chřipka a nachlazení se šíří právě kapénkovým přenosem. Současná opatření tedy skutečně efektivně brání nejen šíření koronaviru, ale celkově zlepšují epidemiologickou situaci ve všech směrech. Opatření tedy mají i další vliv, kromě toho primárně zamýšleného.
Vzhledem k tomu, že se zdravotní střediska mimo jiné připravují na období nachlazení a chřipky, která se bude shodovat s druhou vlnou COVID-19, odborníci vyzývají veřejnost, aby pokračovala v správné hygieně rukou, fyzickém distancování a nošení masky, aby nejen zabránila šíření COVID-19, ale také nachlazení a chřipce. I tyto dvě virové infekce totiž mohou být zejména pro starší a chronicky nemocné velmi vážné, či dokonce smrtelné.
Proč mají roušky smysl
Právě podstata kapénkové infekce je hlavní důvod, proč má rouška (i bavlněná nebo ne úplně ideálně nošená) smysl. V kontaktu s jinými lidmi dochází k intenzivnímu přenosu při vzdálenosti kratší než dva metry. Pokud mají však oba nasazenou roušku, je riziko infekce výrazně sníženo.
Je-li navíc kontakt krátký, pak je riziko téměř nulové. V případě, že rouška nasazena není, dochází k infikování již i při velmi krátkém kontaktu na blízkou vzdálenost. Masky fungují jako bariéra, která po výdechu zastaví přenos větších kapiček, čímž se minimalizuje riziko šíření.
Přesně z tohoto důvodu nosí chirurgické masky také lékaři při operacích. Rouška brání tomu, aby se od úst a nosu šířily bakterie a viry, které by mohly infikovat otevřenou ránu. Skutečně to funguje – jinak by se přeci stejný systém neuplatňoval i v nemocnicích. Odborníci proto doufají, že nošení roušky další preventivní opatření proti nemoci COVID-19 také letos v zimě pomohou snížit počet případů chřipky.
Jak roušku správně a efektivně nosit
Odborníci tvrdí, že účinná maska je ta, která má dvě nebo více vrstev, například chirurgické masky, které jsou vícevrstvé. Pokud ale není takováto rouška ve vašich možnostech, například kvůli výpadku v zásobování lékáren, je možné stejně dobře využít i roušku bavlněnou, byť je méně účinná.
Způsob nošení roušky je také důležitý. Nejlépe funguje rouška tehdy, pokud se nosí přes nos i ústa po celou dobu pobytu ve veřejného prostoru. Roušky by také měly těsně přiléhat kolem tváří a dole pod bradou. Odborníci doufají, že nošení roušky se stane běžnou součástí naší společnosti a lidé ji budou využívat i tehdy, když bezprostřední krize pomine. Může pomoci eliminovat místní epidemie chřipky nebo jiných respiračních onemocnění.