Koronavirus a s ním související pandemie zasáhla úplně každého. Je však nabíledni, že některé skupiny obyvatel jsou daleko ohroženější než jiné. Často se hovoří o seniorech, pro které by infekce skutečně mohla znamenat smrt, ale podobná situace je často u celé řady lidí trpících chronickým onemocněním.
Mezi ně bezpochyby patří i pacienti trpící astmatem. Řada z nich se velmi bojí a sami netuší, zda by během této doby měli nějak upravit léčbu nebo co se od nich vlastně čeká.
Astma nemusí být závažnou komplikací
Rozhodně je na místě zklidnit paniku – ačkoliv je astma respirační onemocnění, které má potenciál zhoršit průběh koronavirového zápalu plic, i nadále platí, že pokud je astma pod kontrolou a je léčeno, pacient se nemusí obávat závažného průběhu koronavirové infekce. Je však naprosto nevyhnutelné, ale pacient dodržoval všechny předepsané léčebné postupy a poctivě bral všechny léky.
V každém případě i pro ně platí preventivní ochranná opatření (ochranné pomůcky, desinfekce rukou a povrchů. Je také dobré upozornit na to, že automatické zvyšování léčby u pacienta s astmatem nelze v žádném případě doporučit. Nadbytek léků vás před koronavirem lépe neochrání, a naopak může způsobit další komplikace.
Kortikosteroidů se není třeba bát
V poslední době se hodně hovořilo o tom, že právě podávání kortikosteroidů může průběh nemoci zhoršit. To by však platilo pouze tehdy, kdyby se takové tablety nasadily přímo v průběhu rozvoje koronavirové infekce. Podávají-li se ale u pacienta dlouhodobě v rámci léčebné terapie, není důvod se jich bát.
Nejužitečnější radou nicméně zůstává být ve spojení s ošetřujícím lékařem a jakékoliv změny stavu s ním konzultovat. Je jasné, že chodit do ordinace není dobrý nápad, ale existuje nyní řada možností, jak konzultaci provést přes telefonu, Skype apod.
Ohleduplnost a ochrana
Astmatici by tedy neměli podléhat zbytečné panice. Měli by se chovat tak jako vždy, dodržovat předepsanou léčbu a dbát na použití všech možných ochranných prostředků, které jsou jim k dispozici. Pokud máte skutečnou obavu o své zdraví, jistě by nyní každý zaměstnavatel pochopil, že preferujete práci z domu, případně by se vám snažil vyjít vstříc. Opět je však třeba apelovat na vzájemnou ohleduplnost. Ohroženi mohou být naprosto všichni bez ohledu na chronické nemoci.
Fotografie: Freepik