Atletická noha je nepříjemný problém, který může potkat naprosto každého, ale trpí jím zejména sportovci. Pokud rozpoznáte příznaky, začněte co nejdříve s léčbou.
Atletická noha vzniká v důsledku růstu houby zvané tinea na nohou. Tu může chytit naprosto každý, a to zejména po kontaktu s někým, kdo onemocněním již trpí, nebo dotykem s kontaminovanými povrchy – běžně se vyskytuje zejména ve sprchách, na podlahách šaten a kolem bazénů nebo jiných sportovních zařízení. To je také důvod, proč si tento problém získal svůj zvláštní název, říká doktorka Cynthia Cobb.
Příznaky a léčba atletické nohy
Atletická noha může potkat každého, ale největší riziko hrozí lidem, kteří často navštěvují veřejná místa naboso, zejména šatny, sprchy a bazény, sdílí své ručníky s ostatními, nosí těsné boty s uzavřenou špičkou nebo je často trápí pocení nohou. Onemocnění lze poté snadno poznat podle typických příznaků, mezi které patří:
- svědění, štípání a pálení mezi prsty na nohou nebo na chodidlech,
- puchýře na nohou, které svědí,
- praskání a odlupování kůže na chodidlech,
- suchá kůže na chodidlech nebo po stranách chodidel,
- odbarvené, husté a drolivé nehty.
Přírodní prostředky pro úlevu od vbočeného palce, které zároveň fungují i preventivně
Pokud na sobě rozpoznáte tyto příznaky, můžete vyzkoušet jednoduché metody domácí léčby problému. Mezi ty nejúčinnější patří především:
- Odpočinek: Dopřejte svým nohám dostatek času na odpočinek a omezte aktivity, které způsobují bolest, jako je běhání nebo dlouhé procházky.
- Ledování: Aplikujte na postiženou oblast dvakrát denně ledový obklad, a to nejlépe po dobu 15–20 minut. Tím zmírníte zánět a případnou bolest.
- Protahování: Pravidelně protahujte svá lýtka, achillovu šlachu a plantární fascii. Tímto způsobem se ochráníte před dalším poškozením chodidla.
- Podpora nohou: Používejte boty s dobrou podporou nohy a nízkým podpatkem. Pomoci mohou také ortopedické vložky, které zmírňují tlak na plantární fascii.
- Masáže a fyzioterapie: Tyto relaxační metody pomáhají uvolňovat svaly, snižují zánět a zlepšují průtok krve.
- Protizánětlivé léky: Dle pokynů lékaře můžete užívat protizánětlivé léky, jako je například ibuprofen, který pomáhá snižovat bolest a zánět.
V případě, že se problém neléčí ani po provedení těchto metod, bude pro vás nejvhodnější poradit se s praktickým lékařem, který určí další postup a pomůže s léčbou.
Zdroj: Healthline