Zjistěte, jaké potraviny podporují zdraví střevní mikroflóry a jakým potravinám a faktorům se vyhnout, abyste snížili riziko této vážné nemoci.
Studie od mezinárodního týmu vědců z Ohio University ukázala možné vysvětlení nárůstu případů rakoviny tlustého střeva u lidí mladších 50 let. Podle zjištění vědců je kombinace nevhodné stravy bohaté na cukry a přemnožení bakterie Fusobacteria v lidských střevech klíčovým faktorem. Tyto jsou zvláště nebezpečné v některých dietách a hubnoucích kúrách, které mohou vést k nedostatečnému příjmu vlákniny, upozornil britský deník Metro.
Druhá nejčastější příčina úmrtí na rakovinu
Kolorektální karcinom je druhou nejčastější příčinou úmrtí na rakovinu u dospělých a očekává se, že v roce 2024 způsobí více než 53 000 úmrtí, podle American Cancer Society. Je také známý jako rakovina tlustého střeva nebo rakovina konečníku, postihuje dolní část střeva nebo střevní trakt, uvedl web Healthline.
Střevní buňky stárnou kvůli nezdravé stravě
Strava bohatá na cukry a chudá na vlákninu může podle výzkumu zveřejněného Americkou společností pro klinickou onkologii vést k přemnožení bakterie, což urychluje stárnutí buněk ve střevní mikroflóře. Tento proces podle webu Metro zvyšuje náchylnost buněk k různým mutacím, které mohou vést k zánětlivým onemocněním střev. Postupně se mohou tyto záněty vyvinout až v nádorová onemocnění.
Fotografie: Freepik
Podle výzkumu měli pacienti, kteří dlouhodobě nevedli zdravý životní styl, střevní buňky v průměru o 15 let starší, než by odpovídalo jejich skutečnému věku. Lisa Wild, vedoucí výzkumnice Centra pro výzkum rakoviny tlustého střeva ve Spojeném království (Bowel Cancer UK), zdůrazňuje důležitost včasného stanovení diagnózy.
Časté noční pocení je v mnoha případech klíčovým příznakem rakoviny. Sledujte tyto signály
Význam včasné diagnózy
Lisa Wild zdůraznila: „Bez ohledu na váš věk je důležité, abyste kontaktovali svého praktického lékaře, pokud zaznamenáte jakékoli příznaky.“ Mezi typické příznaky rakoviny tlustého střeva patří krvácení z konečníku, krev ve stolici nebo bolestivá defekace, uvádí Faith Selchick. „Rakovina tlustého střeva je léčitelná a vyléčitelná, zejména pokud je diagnostikována včas,“ dodala optimisticky Wildeová.
Naději pacientům přinesly nedávné výsledky společného výzkumu vědců z Velké Británie, Hongkongu a Finska. Polyfenoly obsažené v brukvovitých rostlinách (kapusta, zelí, květák) mají podle odborného článku uveřejněného v časopise ACS Pharmacology blahodárné antioxidační účinky a mohou zpomalit šíření rakovinotvorných buněk v těle.
Rakovina konečníku a tlustého střeva varuje pomocí jasných signálů. Patří mezi ně i zácpa a únava, jak jsme před časem psali na webu ZdravéStravování.