Jako první bychom si měli říct, jak vypadá běžná barva moči a jaké jsou její abnormality. Podle zbarvení moči můžete včas odhalit řadu onemocnění, a to i poměrně vážných. Normální barva moči se pohybuje od světle žluté po tmavě zlatou. Většinou to záleží na tom, co jíte a kolik toho během dne vypijete. Čím lépe budete hydratovaní, tím světlejší bude.
Neobvyklé je naopak zbarvení do odstínů červené (samozřejmě mimo periodu), oranžové, modré, zelené nebo hnědé. Abnormální barvu moči může způsobit řada problémů. Může k tomu dojít v důsledku užívání určitých léků, konzumace určitých potravin, dehydratace nebo nemoci. Nemůžete-li najít jasnou příčinu netradičního zbarvení, kontaktujte svého lékaře.
Červená nebo růžová moč
Způsobit ji mohou určití jídla a suroviny, jako je červená řepa, ostružiny nebo rebarbora. Stejně tak se ale může jednat také o reakci na užívání léků jako je rifampin (Rifadin), fenazopyridin (Pyridium) nebo některé druhy projímadel. Krev v moči ale indikuje také závažné problémy jako je zranění, infekce, onemocnění ledvin, rakovina, zvětšení prostaty, otrava olovem nebo rtutí nebo těžké svalové poškození.
Oranžová moč
Oranžový odstín nejčastěji způsobují léky, mezi které patří např. rifampin, fenazopyridin, sulfasalazin (azulfidin) a některé léky užívané při chemoterapii. Zároveň ukazuje potíže se žlučovodem nebo játry, zejména v kombinaci se světlou stolicí. Pokud se léčíte s játry nebo žlučníkem, měli byste okamžitě kontaktovat svého lékaře a poradit se s ním o dalším postupu léčby.
Modrá a zelená moč
Mezi vzácné příčiny tohoto podivného zbarvení moči lze zařadit infekci močových cest způsobenou bakterií Psudomonas aeruginosa, benigní hyperkalcemii a vzácné dědičné onemocnění. Ve většině případů se o nic z toho nejedná. Nejčastěji jde o:
- potravinářské barvivo,
- barviva použitá při určitých testech na ledviny a močového měchýře,
- reakce na léky a doplňky stravy (indometacin, amitriptylin, propofol a některé vitamíny).
Hnědá moč
Nejčastějším důvodem pro hnědou moč je konzumace většího množství fava fazolí, aloe nebo rebarbory. Způsobit to mohou ale také léky, jako primaquin, chlorquin, nitrofurantoin (Macrobid), metronidazol (Flagyl), metokarbamol (Robaxin) a některá projímadla. Pokud se vám nic z toho netýká, s největší pravděpodobností trpíte infekcí močových cest, poruchami jater a ledvin, anebo máte za sebou těžké svalové poškození. V těchto případech je nutné okamžitě kontaktovat lékaře.
Pokud neužíváte pravidelně léky, které mají změnu barvy moči jako součást vedlejších účinků, anebo jste nekonzumovali nadměrné množství surovin, které jsme zmínili, měli byste navštívit lékaře. V některých případech se může jednat o vážná onemocnění, která musíte řešit okamžitě. Rozhodně to proto nepodceňujte.
Fotografie: Getty Images