Zbarvení vaší moči je zrcadlem vašeho zdraví. Všímejte si proto tohoto detailu pečlivě a naučte se rozeznávat, které zbarvení je v normě a které značí začínající zdravotní potíže. Více prozradil lékař Gerhard Whitworth.
Lidské tělo je dokonale propracovaná schránka, v níž všechno souvisí se vším. Vždy je proto důležité všímat si svého těla pečlivě a nebrat na lehkou váhu signály, které vykazuje. Stejně je to i s močí, o niž se ani v dnešní době příliš nemluví, toto téma je spíše tabu. Pokud však v tomto ohledu vnímáte určité změny, například v intervalech močení či v barvě této tekutiny, je důležité reagovat včas. Zbarvení vaší moči totiž o vašem zdravotním stavu vypovídá více, než si myslíte.
Proč je sledování moči důležité
Ačkoliv je toto téma obecně méně rozebíráno a považuje se spíše za tabu, je moč velmi podstatná a od jejího stavu se může odvíjet mnoho věcí. Je proto důležité sledovat jak intervaly močení, tak i další parametry, jako je množství moči, barva moči, ale i to, zda vás močení bolí či pálí, nebo je tento úkon naprosto bezproblémový.
Důležité je to proto, že močení je z největší části řízeno ledvinami. Ty jsou však velmi křehké a mohou snadno nastydnout nebo se jinak vyvést z normálu. Nesprávně fungující ledviny jsou však velkým problémem, který může spustit řadu dalších zdravotních potíží. Raději se proto zaměřte na pozorování vaší moči, která vám o vašem zdravotním stavu napoví víc.
Medově tmavé zbarvení moči
Pokud má vaše moč tmavě žluté až medové zbarvení, může to znamenat, že trpíte tělesnou dehydratací. Ta může být i dlouhodobějšího rázu a projeví se až po nějaké době. Tato moč má poté výraznější zápach. Další možností tmavšího zbarvení moči je také její dlouhodobé zadržování. V močovém měchýři se tak nahromadí větší množství toxinů, které jsou z těla touto formou vyplavovány, a ty způsobí výraznější zbarvení.
Velmi světlé zbarvení moči
Opakem tmavší barvy moči je velmi světlé zbarvení, které hraničí téměř až z průhledností. V takovém případě to znamená, že je ve vašem těle až příliš velké množství tekutin, a moč je tak značně naředěná. Většinou je to výsledkem nadměrného pití, které však také není nejzdravější variantou. Ledviny jsou tak až příliš namáhány tím, že se snaží „držet tempo“ s přijatými tekutinami. Tento stav však může způsobit například nerovnoměrnou hladinu sodíku v krvi a také další zdravotní komplikace.
Tmavě hnědé zbarvení moči
Zbarvení moči do tmavě hnědého odstínu může být ovlivněno dvěma faktory. První z nich je neškodný a jedná se o stravu. Pokud například dlouhodobě konzumujete větší množství kávy, fazolí nebo například rebarbory, může se vaše moč důsledkem toho zbarvit do tmavě hněda. Druhá z možností však již tak neškodná není.
Zobrazuje totiž opět značnou tělesnou dehydrataci, která však postihuje také samotné ledviny. Navíc je toto zbarvení typické také pro případ, kdy dehydrované tělo bojuje s viry a bakteriemi, a značí tak začínající onemocnění nebo virózu v těle. Proto je nejlepší navštívit svého lékaře, který na základě konkrétních testů zjistí, kde nastal problém, a pomůže vám s jeho řešením.
Načervenalá barva moči
Načervenalá barva moči může být opět spojena se stravou, kterou dlouhodobě přijímáte. Způsobuje ji především zvýšená konzumace bobulí, červené řepy, rebarbory a také léků, jako jsou laxativa nebo antibiotika. U těch by to však mělo být uvedeno v příbalovém letáčku. Opět je však důležité tento jev bedlivě sledovat a dát si pozor na to, zda se to neděje opakovaně.
V takovém případě se totiž může jednat o infekci močových cest, prostaty, nebo dokonce o onemocnění ledvin či nádor v této oblasti. S těmito možnostmi je však většinou spojená také bolest či pálení při močení, svědění v oblasti podbřišku nebo bolest ve spodní části zad. V takovém případě rozhodně neváhejte a kontaktujte lékaře, který opět stanoví přesnou diagnózu a naordinuje vám léčbu.
Oranžová barva moči
Dalším vychýlením z normálu je také oranžové zbarvení moči. To bývá velmi často způsobeno nesprávnou funkcí žlučovodu, případně selháním jater či opět dehydratací. Pokud je však tento jev spíše jednorázový, může být způsoben karoteny, které jsou obsaženy například v mrkvi či v komerčních vitamínech. Také se může jednat o vedlejší účinek spojený s užíváním antibiotik.
Zpěněná moč s bílými prvky
Existují případy, kdy je potřeba „na malou“ skutečně naléhavá, a dlouhodobě zadržovaná moč tak může mít zpěněný efekt. Pokud si však tohoto jevu všimnete vícekrát za sebou, může to značit problém. Znamenat to totiž může to, že máte v těle nadměrné množství bílkovin, nebo že jsou vaše ledviny oslabené a nestíhají moč správně filtrovat. Také to může být tělesná reakce na používané kosmetické či hygienické prostředky. V každém případě za konzultaci s lékařem nic nedáte.
Výrazně zakalená moč
Zakalená moč nepatří k příliš pozitivním znamením a nejčastěji je způsobena například ledvinovými kameny či jinou potíží v oblasti ledvin. Kontaktování lékaře je tedy skutečně namístě. Pokud však tuto příčinu vyloučí, může se jednat například o těhotenství či důsledek špatných stravovacích návyků a nesprávné životosprávy.
Jiné zbarvení moči
Pokud u sebe zpozorujete jiné zbarvení moči, vždy kontaktujte lékaře. Může se totiž jednat o nepříliš obvyklý vir či bakterii, nebo dokonce genetické potíže. Způsobit by to mohla také nadměrná konzumace potravinářských barviv nebo prvků, ve kterých jsou obsaženy. V takovém případě by se však opravdu muselo jednat o abnormální množství.
Zdroj: Healthline