Ušní maz, tekutina, která způsobuje svědění a někdy i bolest uší. K čemu ale slouží? Ucho je velmi citlivý orgán, který vede přímo do mozku, ušní kanálek proto musí být čistý a zdravý. Vaše tělo ví, že jej nelze udržet stále čistý, protože je vlastně neustále otevřený, a proto produkuje ušní maz, který zabraňuje nečistotám a choroboplodným zárodkům, aby se dostaly do vašeho ucha.
Ušní maz nebo též ušní vosk vzniká kombinací produktů ušních žláz, především skvalenu, lanosterolu a cholesterolu, s odumřelou vrstvou kůže a nečistotami z ovzduší, jako jsou prach a pyl. Věděli jste ale, že barva ušního mazu může indikovat váš zdravotní stav?
Co je normální
Pokud má ušní maz žlutou barvu a lepivou konzistenci, je vše v pořádku. Možná to zní nevábně, ale takový ušní maz je zcela běžný a má jej většina dospělých jedinců. Lepivost chrání ucho před vysycháním, přestože může způsobovat nepříjemné svědění. Běžný je též zašedlý či šedý, který indikuje, že se ucho správně čistí. Pokud se nadměrně potíte, například v letním období, může být barva vosku tmavě žlutá až oranžová. Naopak v období, kdy se potíte méně, může být barva téměř bílá. Barva mazu u dětí bývá světle žlutá.
Běžné tedy jsou:
- Žlutá barva lepivé konzistence
- Zašedlý či šedý maz
- Oranžový maz
- Transparentní či bílý maz
Pravidelné čištění uší
Přestože ušní maz se z uší samovolně odlupuje a odpadává, z hygienických důvodů je vhodné jej z uší pravidelně čistit. Zůstane-li maz ve vašich uších po delší dobu, může reagovat s kyslíkem a ztmavnout až na hnědou barvu. Na čištění používejte vždy novou vatovou tyčinku, kterou ale nikdy nestrkejte do ucha příliš hluboko. K čištění uší u dětí je vhodné použít speciální vatové tyčinky, které se ke konci rozšiřují a zabrání vám zastrčit je příliš hluboko.
Kdy vyhledat lékaře
Ušní maz je mocná substance, která nám může napovědět mnohé zdravotní komplikace. Pokud je váš ušní maz křehký a suchý a vnitřek vašich uší je svědivý, můžete trpět ekzémem. V takovém případě se nezapomeňte poradit s lékařem. Najdete-li na vatové tyčince krev, obraťte se neprodleně na nejbližší lékařskou pohotovost. Možná jste si perforovali ušní bubínek.
Péči o své uši nepodceňujte. Teď, když znáte všechna fakta, možná se o své uši budete starat ještě mnohem lépe!
Fotografie: Freepik