Znáte sladké brambory? Někdy se jim také říká batáty. Možná vás jejich název trochu odrazuje. Přeci jen, brambory jsou jídlo, které se většinou jí naslano a sladkou chuť si s nimi nedokážeme dost dobře spojit. Jak se dá taková plodina využít? V prvé řadě je nutné batáty trochu rehabilitovat. Jejich chuť je sice nasládlejší než u běžných brambor, ale v žádném případě se nejedná o sladkou chuť, kterou si spojujete třeba s dezertem.
Naopak se velice dobře dají kombinovat s masem nebo jinými slanými pokrmy podobně jako jejich obyčejní příbuzní. Pokud jste batáty ještě neobjevili, je nejvyšší čas to udělat, přicházíte totiž o hodně. Tato plodina je plná vitamínu a minerálů a dodává vašemu tělu neuvěřitelné množství živin.
Přidejte do jídelníčku trochu pestrosti
V prvé řadě se pojďme podívat na nutriční složení batátů a ihned pochopíte, proč vám je tolik doporučujeme. Jedna střední brambora obsahuje:
- 112 kalorií
- 26 gramů sacharidů
- 2 gramy bílkovin
- 0 gramů tuku
- 4 gramy vlákniny
- množství vitamínů – vitamín A, C, B6
- množství minerálů – draslík, hořčík, vápník, železo, fosfor
Jen málokterá jiná zelenina může nabídnout takto komplexní koktejl živin. Díky tomu dokáží batáty bojovat s řadou potíží. Navíc ve srovnání s ostatními přílohami, jako je např. rýže či těstoviny, obsahují výrazně menší množství kalorií, proto jsou vhodné i pro ty, kdo touží po zhubnutí. Důležité je ale hledět na jejich přípravu. Ideální je péct je či vařit ve slupce, a přitom mít na mysli: čím méně vody při vaření použijete, tím více zůstane v bramborách výživných látek.
Ostrý zrak
Vše, co obsahuje betakaroten, je dobré pro náš zrak. Oftalmologové potvrzují, že nedostatek vitamínu A způsobuje poškození fotoreceptorů, čímž se zhoršuje zrak. Sladké brambory obsahují velké množství antioxidantů a vitamínů, které podporují zdraví vašich očí.
Silnější imunita
Viry a bakterie na nás číhají všude. Zda jim odoláme, závisí na obranyschopnosti organismu. Imunitu lze posílit i konzumací batáty, které jsou zdrojem více významných antioxidantů: vitamínu C, E, betakarotenu a dalších. Další, co by se nemělo opomenout, bude zajímavá kyselina chlorogenová. Ta, mimo jiné, jemně snižuje vysoký krevní tlak, hladinu cholesterolu, napomáhá regeneraci a mírné detoxikaci organismu.
Energie pro váš mozek
Díky obsahu sacharidů a vlákniny jsou batáty skvělým zdrojem energie, a to nejen pro tělo, ale také pro vaši mysl. Když máme málo vitamínů ze skupiny B, pociťujeme únavu, malátnost. Vitamíny skupiny B podporují koncentraci, působí proti stresu a bojují proti nespavosti. Se sladkými bramborami se tedy vyhnete i těmto problémům.
Nahradit obyčejné brambory těmi sladkými?
Možná vám to zatím vychází tak, že by přece mělo být výhodnější od nynějška konzumovat pouze sladké brambory – jsou přeci zdravější, no ne? Musíme vás ale vyvést z omylu. Sice zde pějeme na batáty chválu, ale to neznamená, že by byly o něco lepší než nám dobře známé brambory. Ty mají vyšší obsah některých vitamínů a v mnoha ohledech jsou nenahraditelnou součástí naší stravy. Obyčejným bramborám se tedy v žádném případě nevyhýbejte a dopřejte si je stejně často jako batáty.
Možná jste si také všimli, že batátů je hned několik. Liší se na první pohled především svou barvou – v nabídce najdeme oranžové, fialové nebo žluté. Jaké tedy zvolit a je mezi nimi zásadní rozdíl? Výzkumy ukázaly, že odlišná barva je dána především obsahem fytonutrientů. Každá taková látka je pro naše tělo jinak prospěšná, takže nelze říci, že byste nějaký druh měli konzumovat častěji a jiný méně. Stále platí, že čím pestřejší vaše strava bude, tím lépe. Střídejte tedy různé odrůdy i druhy přípravy a uvidíte, že takto vaše tělo dostane vše, co potřebuje.