Batáty – sladké brambory. Zkusili jste už batátové lívance?

Určitě všichni známe obyčejné brambory, které k nám přišly z Ameriky. Odtud k nám přišly také batáty, které mají nasládlou chuť, a mnoho lidí k nim nemá důvěru, protože mají podivnou oranžovou barvu a jako klasická Batáty - sladké bramborybrambora nevypadají ani svým tvarem. Proč je tedy zařazuje do svého jídelníčku čím dál více lidí?

Co v sobě ukrývají?

Batáty obsahují velký podíl sacharidů a spolu s rýží a ovesnými vločkami jsou tedy jejich nejlepším zdrojem. Také obsahují asi 70 % vody. Na škrob a cukr v nich mnoho místa nezbylo, přesto v nich samozřejmě je. Obsahují železo, vitamíny a vlákninu. V některých zemích jsou batáty využívány hlavně jako krmivo pro zvířata.

Využití v kuchyni

Batáty můžete vařit v páře, vodě, můžete je i upéct nebo orestovat. Pro zlepšení chuti a hlavně pro využití betakarotenu, který se v nich nachází, je vhodné brambory zpracovávat s tukem (například je orestovat na másle, zapéct s máslem atp.).

Hranolky

Batátové hranolky jsou opravdu snadná příloha k mnoha jídlům, nebo je můžete zobat u televize. Stačí libovolné množství batát oloupat, nakrájet na obyčejné hranolky, jaké znáte, promíchat je s troškou oleje. Dochutit můžete hranolky solí nebo bylinkami. Potom je rozprostřete na plech vyložený pečícím papírem a pečte do zlatova.

TIP: Podobně lze upéct zdravé chipsy! Batáty v tomto případě oloupeme, nakrájíme na tenké plátky, které potřeme olejem, posolíme a pečeme v troubě. Věřte, že i když použijete olej a sůl, jsou mnohem zdravější a chutnější, než koupené.

Lívance

Pokud chcete využít jejich nasládlou chuť, připravte si sladkou snídani v podobě lívanců. Vše, co bude potřeba, jsou 2 středně velké batáty, 1 vejce, 50 g mouky (nejlepší je celozrnná či špaldová), 50 ml mléka, 1 lžičku prášku do pečiva a olej.

Postup: Batáty uvaříme ve vodě. Musí být opravdu měkké. Poté je slijeme a počkáme, až trošku vychladnou a oloupeme je. Oloupané dáme do misky, kde je rozmačkáme vidličkou, přidáme vejce, mouku, prášek do pečiva a postupně přidáváme mléko tak, aby vzniklo hustší těsto. Lívanečky potom smažíme na rozpálené pánvi z obou stran.

Podávat je můžete například s nutellou, ovocem, džemem, prostě tak, jak máte rádi lívance!

Fotografie publikována se svolením SOMMAI Photography/FreeDigitalPhotos.net