Běh je jednou z nejčastějších a nejoblíbenějších pohybových aktivit. Ať už preferujete běh v přírodě či na běžeckém pásu anebo střídaní běhu venku a ve vnitřních prostorách při nepříznivém počasí. Ovšem samotný běh bez protahování na začátku i na konci běhu, by mohl znamenat riziko úrazů.
I když běháte rádi a často, je důležité věnovat pozornost procvičování celého těla, nejvíce pak oblasti kotníků. Mobilita kotníků totiž zlepšuje vzpřímené držení těla. Existuje mnoho cviků, které jsou vhodné k procvičování celých nohou včetně kotníků. Ideální je jóga pro běžce a cyklisty, kde najdete celou sestavu na protažení.
Cvičení by se nemělo zaměřovat bezpochyby pouze na kotníky, ale i kolena, kyčle, záda a celé tělo. Zlepšení pohyblivosti kyčle je nezbytné pro správnou techniku běhu a udržení vzpřímené polohy a stabilní polohy pánve. Procvičovat se vyplatí tedy kompletně celé tělo. U běhu jsou sice primární nohy, ale pro zdravý běh je důležité mít i srovnaná a pevná záda, střed těla. Běh je zkrátka pohyb, při kterém zapojíte celé tělo, včetně rukou. Protože s nimi pohybujete a nevisí vám jen podél těla.
Jaké cviky k běhu provádět?
K běhání je vhodné připojit i cvičení. Nemusíte hned posilovat s činkami, pokud to není váš šálek kávy. Výborné je cvičení s vlastní váhou: vzpor na dlaních, vzpor na předloktí, obrácený vzpor (tedy čelem nahoru), vzpor na boku, most, sklapovačky, dřepy, dřepy o jedné noze, výpady, různé druhy kliku, přítahy na hrazdě a další. K posilovacím cvikům je vhodné přidat protahovací.
To patrně znáte pod názvem strečink. Většina lidí však do strečinku zařazuje pouze tři až čtyři zažité cviky, což je žalostně málo. Jóga pro běžce a cyklisty je mnohem obsáhlejší a cviků na flexibilitu a zpevnění existuje nespočet. Pro inspiraci vkládáme video. Pokud patříte k těm, které baví aplikace, můžete si stáhnout i jógu pro běžce do telefonu a mít tak instruktora vždy po ruce.
Obrázky:pixabay.com