Abyste se mohli radovat z hladkých nohou i podpaží o něco déle, vyvarujte se základních chyb, které při holení pravděpodobně děláte.
Způsobů, kterými se můžete zbavit nežádoucích chloupků je celá řada – v základu jsou nicméně dva, epilace a depilace. Jestliže zvolíte depilaci, při holení odstraňujete pouze viditelnou část chloupku. Epilace nicméně vytrhne celý chloupek i s chlupovou cibulkou (lidově kořínkem), a proto si s touto metodou můžete užívat hladké nohy mnohonásobně déle. Při nesprávném postupu holení si nicméně snadno způsobíte drobná poranění, nebo zarůstající chloupky. Abyste se jich vyvarovali, myslete na těchto 7 věcí.
Zvolte správnou metodu holení
Abyste docílili hladkých nohou a dalších partií bez bolestivých zarůstajících chloupků či drobných ranek, je důležité, abyste takovou metodu holení, která vaší pokožce vyhovuje. Při depilaci může jít o volbu pěny na holení nebo jiných médií. V případě epilace, která může být sama o sobě pro někoho s citlivou pokožkou neúnosná, se jedná kupříkladu o volbu vhodného typu vosku.
Neholte se během koupele
Když sedíte v napuštěné vaně plné horké vody, možná máte leckdy chuť sáhnout po holicím strojku a zbavit své tělo nežádoucích chloupků. Vězte, že to není dobrý nápad. Vaše pokožka je horkem „nabobtnalá“, a proto při holení uříznete kratší část chloupků – některé dokonce nemusíte oholit vůbec. Podle odborníků je nejlepší holit se 5-10 minut po koupeli.
Peeling používejte den před holením
Chcete-li se vyvarovat zarůstajících chloupků, je pro to vhodné zvolit nějaký peeling. Ten pokožku exfolifikuje čili ji zbaví odumřelých buněk a vaše nohy tak budou krásně hladké. Jedná se nicméně o velký zásah do integrity pokožky, proto se nikdy neholte ve stejný den, jako jste provedli peeling. Pokožka je citlivější a zranitelnější, tedy byste se mohli při holení poranit.
Holte se proti směru růstu chloupků
Jestliže chcete dosáhnout co nejlepších výsledků, nepodceňujte směr holení. Při depilaci pohybujte žiletkou proti směru růstu chloupků, při epilaci postupujte stejně (a to i v případě nanášení vosku či jiného epilačního média).
Pokožku nejprve odmastěte
Na vaší pokožce je přítomná celá řada bakterií a roztočů. Abyste eliminovali riziko, že se vám během holení dostanou do rány a vyvolají infekci či zánět, pokožku nejprve odmastěte. K tomu můžete použít speciální pleťové vody či tekutiny obsahující alkohol.
Po holení pokožku ošetřete
Pro zdravou pokožku bez zarůstajících chloupků je důležitá i správná péče po holení. Asi nejdůležitější pravidlo zní: „pleť dostatečně hydratujte“ – můžete k tomu použít speciální emulze po holení, nebo gel z aloe vera. V případě, že jste se epilovali, byste neměli v následujících 2 dnech koupat v horké vodě, opalovat se či používat deodoranty. Vše může způsobit podráždění pokožky, popřípadě zánět.
Chloupky neodstraňujte příliš brzy
Abyste dosáhli hladké pokožky, vyvarujte se častého holení. Jednak tím pokožku pouze podráždíte a jednak vždy oholíte pouze část chloupků. Vysoká frekvence holení (depilace) rovněž vede k zarůstání chloupků a tenké, křehké kůži náchylné k podráždění.
Zdroj: RealSimple