A je tady třetí díl složený z otázek čtenářů, na které pan Škorpil odpovídá. Běháním si můžete nejen vysportovat štíhlou linii, ale zároveň se udržíte FIT i do vyššího věku. Aerobní sporty posilují srdce a přinášejí radost díky endorfinům – hormonům štěstí. Pravidelné běhání vás samo o sobě dokonce přiměje jíst zdravěji. Tělo si samo řekne o potřebné tekutiny, vitamíny, minerály a rozhodně vás po takovém tréninku nebudou přepadat chutě na tučné výrobky. To už přece stojí za to!
6. Potřebuji při rekreačním běhu iontové nebo jiné speciální nápoje?
Jakmile se člověk začne hýbat, může snadno podlehnout nátlaku ze strany výrobců iontových nebo jiných „zázračných“ sportovních nápojů, že se bez nich rozhodně neobejdeme. To však rozhodně není pravda. Pro doplnění ztracených tekutin při rekreačním běhu do 10 km je ideální volbou pramenitá voda. Teprve v případě, že se začneme připravovat na trasy o délce půlmaratonu či maratonu, je dobré si tyto nápoje pořídit.
7. Je nutné pořídit si speciální běžecké oblečení?
Pokud zjistíte, že běh je to, čemu se chcete doopravdy věnovat, je dobré pořídit si oblečení, které bude odvádět pot, neprofoukne, bude udržovat celé vaše tělo v teple a současně vám nebude při běhu překážet. Volit byste ho měli podle ročního období a především dle aktuálních venkovních teplot.
8. Jak správně regenerovat po běhu?
Regeneraci považuje mnoho běžců za zbytečnost, která je jenom ztrátou času. Opak je ale pravdou. Bez kvalitní regenerace nikdy nepodáte takový výkon, na který se chystáte. Regenerace nabízí spoustu možností od regeneračního běhu, plavání, přes masáž, saunu, různé welness procedury až po poslouchání dobré muziky nebo válení se s knížkou.
KOREKCE: Nikol Sotolářová