Přinášíme vám druhý díl zajímavých otázek i odpovědí, které vám jak doufáme, budou přínosem. Běh patří mezi jednu z nejpřirozenějších forem cvičení a zároveň nejvýhodnějších. Každý může mít jiné důvody, proč s běháním začít. Někdo chce jen zredukovat tělesnou hmotnost a jiný zlepšit fyzickou kondici. V každém případě se vám pár užitečných rad bude hodit. Pan Škorpil odpovídá na další, vaše dotazy.
3. Jak často a jak dlouho doporučujete běhat začátečníkům?
Pokud jste úplný začátečník a nikdy před tím jste neběhal, začínejte pomalu a pozvolna. Zpočátku běhejte nebo „jen choďte“ tak rychle, abyste byli schopní bez problémů dýchat a tak daleko, dokud vám to bude příjemné. A na to, jak často a dlouho, při prvních pokusech vůbec nemyslete, protože na tom nezáleží. Nejdůležitější je, abyste se neodradili, ale měli chuť vyběhnout příště znovu, a pak znovu a zas.
4. Co dělat pro to, aby se člověk v běhu zlepšil?
Pokud už máte nějaké naběhané nějaké kilometry a výsledky za sebou, ale chcete je zlepšit, začněte si s tréninkem hrát. Pokud budete běhat stále stejně rychle, tak ani prodlužující se vzdálenosti vás nedovedou nutně ke zlepšení, spíše naopak. Trénujte tedy tak, že do svého tréninku začleníte i intervalové tréninky např. 6 – 20x [400 m volně – 400 m (8% – 90 % vaší maximální tepové frekvence (TF max)], 6 – 10x [20 vt. do kopce seběh)], 5x 30 vt. (65 % TF max) – 20 vt. (90% TF max) – 10 vt. naplno). Před intervaly si dejte lehce 10 – 15 min volného běhu na rozehřátí a na konci 5 – 10 minut volného běhu na uvolnění. Naplánujte a položte svému tréninku pevné základy bez ohledu na to, zda se chcete zlepšit v běhu na 5 km, 10 km nebo 40 km.
5. Jak vybrat správnou běžeckou obuv?
V první řadě je nutné si uvědomit, že investice do pohodlné a kvalitní obuvi není zbytečná, zároveň však neplatí, že nejdražší boty jsou pro vás nejlepší. Dlouholetá zkušenost mi ukázala, že nejlepší je nechat správnou běžeckou obuv vybrat vlastní nohy. Prostě zajděte do sportovní prodejny, nechte si podle toho, zda předpokládáte, že budete více běhat po silnici či v terénu předložit ve své velikosti (běžecké boty se kupují vždy alespoň o číslo větší než je vaše číslo obuvi, v níž běžně chodíte) všechny značky, co tam mají. Vyzkoušejte si je jednu po druhé, proběhněte se v nich a odejděte (bez ohledu na to, jak vám ladí k oblečení) v těch, v nichž se vaše nohy budou cítit nejlépe!
Další vaše dotazy můžete posílat přímo do redakce. Vzhledem k časové vytíženosti pana Škorpila nebude odpověď bleskově přidána, ale určitě se dočkáte. Pokud i vás baví běh neváhejte se dotazovat.