Bezinky byly známy člověku již od pravěku a ve starověkém Egyptě byly běžně používány jako přírodní léčivo. Z důvodu mnoha zdravotních výhod je choval v oblibě i Hippokrates, „otec medicíny“.
Šťávu z černého bezu používali Římané jako barvivo na vlasy, a dřevo ze stromu černého bezu se používalo na výrobu hřebenů, hraček, kolíků pro obuvníky, jehel pro tkaní hudebních nástrojů a špejlí pro řezníky. Tuto rostlinu využívali také Indiánské kmeny a využívala se jako přírodní lék, barva na tělo, k výrobě šperků, hudebních nástrojů, loveckých píšťalek a mnoho dalšího.
Během epidemie chřipky v Panamě v roce 1995 vláda použila tuto rostlinu jako přirozený způsob boje proti chřipce a snížila její závažnost, a tak pomohla ukončit epidemii. Bezinky jsou bohaté na železo a draslík, vitamíny A, C, B6 a další živiny. Surové bobule se skládají z 80 procent vody, 18 procent sacharidů a méně než 1 procenta bílkovin a tuků.
Tato mocná rostlina účinně bojuje proti zánětu v těle, zmírňuje bolest nervů, léčí chřipku a nachlazení, léčí problémy s dutinami, zklidňuje alergie a léčí zácpu. Bojuje s infekcemi včetně zmiňované chřipky, herpesu, virových infekcí a bakteriálních infekcí. Studie publikovaná v časopise Journal of Alternative and Complementary Medicine dospěla k závěru, že černý bez lze použít jako bezpečnou léčbu chřipky A a B. Tato úžasná rostlina je bohatší na flavonoidy než borůvky, brusinky, bobule goji a ostružiny.
Co vše bezinky dokážou?
-
Posilují imunitní systém
-
Disponují silnými protizánětlivými účinky
-
Obsahují velké množství antioxidantů – prevence rakoviny
-
Snižují hladinu cukru v krvi
-
Čistí játra a eliminují toxiny v těle
-
Přinášejí úlevu při alergiích
-
Působí jako silné přírodní diuretikum
-
Podporují pohyby střev – léčí zácpu
-
Zlepšují zdraví kůže – zabraňují předčasnému stárnutí a poskytují zdravý lesk pleti
-
Pomáhají při nervových onemocněních
-
Zmírňují a léčí zánět močového měchýře
-
Mírně snižují krevní tlak
Obrázky: pixabay.com