Některé návyky, které mnoho lidí považuje za běžné, mohou způsobovat poškození kostí a další závažné problémy. Zde najdete ty nejčastější z nich.
Udržování zdraví kostí je nesmírně důležité, protože jen tak dokážete předejít nepříjemným stavům, jako jsou zlomeniny a osteoporóza (zejména u žen). Jejich hustota je sice nejsilnější po dvacítce, ale poté začíná velmi rychle ubývat – kosti jsou pak mnohem slabší a náchylnější k poškození, říká lékař William Morrison. Přestože tomu nejde nijak zabránit, existují určité životní návyky, které problém ještě více zhoršují a vy byste se jich měli vyvarovat. Zde najdete 5 nejzávažnějších z nich.
Pití alkoholu
Občasné pití je sice v pořádku, ale soustavná konzumace více než jednoho nebo dvou alkoholických nápojů týdně může způsobit, že během roku ztratíte 2 % kostní hmoty. Alkohol totiž narušuje vstřebávání vápníku a vitamínu D, jež jsou nezbytné pro tvorbu kostí, a jeho nadměrné užívání navíc ničí kostní buňky. Rozhodně si proto dejte pozor, abyste to zbytečně nepřeháněli.
Pravidelné kouření
Ačkoliv odborníci doposud posuzují, zda kouření cigaret může vést k poškození kostí, je téměř jisté, že složky cigaretového kouře ovlivňují přirozený cyklus jejich zdraví. Kouření navíc brání tvorbě nové zdravé kostní hmoty a způsobuje rychlejší odbourávání stávající tkáně. V důsledku toho jsou pak kosti slabé a křehké a dochází častěji ke zlomeninám nebo naraženinám.
Sedavý způsob života
Sedavý způsob života může velmi rychle vést k oslabení kostí a možné osteoporóze. Abyste se před tímto nepříjemným problémem ochránili a naopak kosti zesílili, je třeba pravidelně sportovat nebo si alespoň dopřát čas od času nějaký pohyb. Nejlépe se v tomto případě osvědčila chůze, ale můžete si také zajít zaběhat, zaplavat nebo vyzkoušet jógová cvičení a fitness.
Příliš mnoho kofeinu a nadměrná konzumace slazených nápojů
Nadměrný příjem kofeinu je spojen s nižší hustotou kostí, protože způsobuje, že ledviny vylučují vápník z těla, a snižuje tak množství, které mají kosti k dispozici pro jejich přirozenou obnovu. Stejně tak byste si měli dávat pozor na nadměrnou konzumaci slazených nápojů, protože obsahují chemickou sloučeninu zvanou kyselina fosforečná. Ta stejně jako kofein bohužel vyplavuje vápník z těla. Raději proto pijte více vody a bylinných čajů, jež naopak vašemu zdraví prospějí.
Strava s nízkým obsahem vápníku
Vápník je nezbytný minerál, který hraje v lidském těle velmi důležitou roli – mimo jiné je zapotřebí k udržení dobré funkce hlavních tělesných orgánů, jako je srdce, svaly a nervy. A právě vaše kosti jsou jeho zásobárnou. Pokud tedy nepřijímáte jeho dostatečné množství, tělo si ho začne brát právě z kostí, což může vést k jejich soustavnému oslabování a následnému zvýšení rizika zlomenin a naraženin.
Zdroj: National Library Of Medicine, Healthline, Healthline