Vejce mají stále pověst potraviny, která zvyšuje hladinu cholesterolu. Ale neustále se vedou diskuze o tom, zda je to pravda. Zjistěte, kolik vajec můžete sníst, aniž byste se museli obávat.
Názory na roli vajec ve stravě se v průběhu desetiletí mnohokrát změnily. Koncem 50. let 20. století se na Západě rozšířila móda vajec k snídani. Byly doporučovány jako cenný zdroj bílkovin a nejlepší způsob, jak začít den. V 60. letech 20. století dosáhla spotřeba vajec vrcholu a průměrný Brit snědl pět vajec týdně. Koncem desetiletí však již vědci upozorňovali na skutečnost, že vejce bohatá na cholesterol mohou zvyšovat riziko kardiovaskulárních onemocnění. Jaký je současný stav? Je konzumace vajec zdraví prospěšná? Více prozradila lékařka Kathy W. Warwick.
Vejce a cholesterol
Kdybychom chtěli sestavit žebříček dokonalých potravin, vejce by se umístila na prvním místě. Jsou snadno dostupná, snadno se připravují, jsou levná a mají vysoký obsah bílkovin. Středně velké vejce obsahuje přibližně 186 mg cholesterolu. Toto množství představuje 62 % doporučené denní dávky pro dospělého člověka.
Mnoho lidí se domnívá, že pokud konzumují potraviny obsahující cholesterol, automaticky zvyšují jeho hladinu v krvi a přispívají k srdečním onemocněním. Ale není to tak jednoduché. Čím více cholesterolu zkonzumujete, tím méně ho tělo musí produkovat. Cholesterol je velmi důležitou součástí těla. Jedná se o stavební molekulu, která je klíčovou součástí složení každé buněčné membrány. Tělo ho také využívá k tvorbě steroidních hormonů, jako je testosteron, estrogen a kortizol.
Vzhledem k tomu, jak je cholesterol nesmírně důležitý, vyvinulo si tělo důmyslné způsoby, jak zajistit, aby ho mělo vždy dostatek. Získávání cholesterolu ze stravy nebylo vždy snadné, jako je tomu dnes, proto se játra naučila v průběhu vývoje člověka vyrábět si potřebný cholesterol sama. Pokud však konzumujeme potraviny příliš bohaté na cholesterol, játra ho začnou produkovat méně. Celkové množství cholesterolu v krvi se tedy mění jen velmi málo.
Kolik vajec můžete denně sníst?
Obecně platí, že pokud jste zdraví, nekonzumujte více než 300 mg cholesterolu denně. Pokud trpíte cukrovkou, vysokou hladinou cholesterolu nebo srdečním onemocněním, omezte denní příjem cholesterolu na méně než 200 mg denně. Pokud máte rádi vejce, jezte pouze bílky, které neobsahují cholesterol.
Podle všech moderních vědeckých poznatků je naprosto bezpečné konzumovat až 3 vejce denně bez jakýchkoli problémů. V každém případě je však vhodné poradit se s lékařem, protože výše uvedený odhad se týká zdravých a v každodenním životě relativně aktivních lidí.
Kdo by si měl dávat pozor na vejce?
Před zařazením nebo vyřazením produktu z jídelníčku vždy zvažte jeho přínos pro zdraví. Nadbytek vaječných žloutků ve stravě lidí s onemocněním jater dodává příliš mnoho tuku a u pacientů s vysokou hladinou cholesterolu může přispívat ke vzniku aterosklerózy. Nadbytek bílkovin může zatěžovat ledviny.
Americké a britské zdravotnické orgány nedoporučují žádná omezení konzumace vajec. U osob s diagnostikovanou cukrovkou nebo hypercholesterolémií však může být zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění, pokud konzumace vajec překročí sedm týdně. Lidé s hypercholesterolémií, genetickým onemocněním, při kterém je zvýšená citlivost na cholesterol ve stravě, omezili příjem vajec na dvě až tři týdně.
Vejce mohou být také alergenní a mohou způsobovat alergie nebo přecitlivělost na potraviny. Někteří lidé nemusí snášet pouze bílek nebo žloutek slepičího vejce. Abyste to zjistili, je třeba provést testy. Potravinová alergie se vyznačuje okamžitou nebo velmi rychlou reakcí organismu, špatným pocitem po požití vejce. Pak je nutné navštívit alergologa a nechat si udělat testy nebo krevní testy na alergie.
Zdroj: Healthline