Milie nejsou nijak bolestivé. Většině lidí, obzvláště žen, vadí hlavně z estetického hlediska. Samozřejmě ani muži nejsou z těch divných teček na tváři nadšení.
Tyto bílé tečky jsou nejběžnější na tvářičkách novorozeňat. Více jak polovina miminek se narodí s miliemi na čele, tvářích, nose a bradě, někdy i na pažích a hrudníku. Často se ale v menším počtu objevují i na obličejích dospělých. Odborně jsou nazývány miliové cysty. Vznikají nahromaděním keratinu pod svrchní vrstvou kůže. Někdy můžou mít tyto kuličky i žlutavý nádech a dorůstají velikosti maximálně 2 milimetry v průměru.
Jako příčiny vzniku milií u dospělých uvádějí dermatologové tyto faktory:
- zanícené drobné ranky
- popáleniny (včetně nadměrného vystavování se slunci a popálenin od slunce)
- dlouhodobé užívání pleťových krémů obsahujících kotrikosteroidy
- chirurgické estetické zákroky na kůži obličeje (dermabraze či laserové metody omlazování pleti)
- stárnutí – přirozené snižování schopností kůže se obnovovat
Hlavně nemačkat!
Milie si nepleťte s projevy akné, jako jsou vřídky, které se běžně „mačkají“, stejně jako černé tečky. Pokud takovéto pupínky odstraňujete z tváře násilím, nezapomínejte ranku vždy vydezinfikovat a ošetřit. Milie by se ale v žádném případě mačkat neměly. Ono to totiž stejně moc nejde. Na kůži vám potom můžou zůstat ošklivé jizvy. Milie se dá vyříznout například jehlou, opět ale riskujete zanícení a jizvu. Pokud budete trpěliví, zmizí za několik měsíců milie samy. Pokud nechcete čekat, obraťte se na pomoc profesionální kosmetičky nebo dermatologa.
Léčba milií – vše začíná u vaší denní rutiny péče o pleť
Základem je samozřejmě používání kvalitní pleťové kosmetiky. Vyhýbejte se příliš mastným pleťovým krémům a nepřehánějte to se sluncem. Kvalitní péče o pleť není důležitá jen pro prevenci vzniku milií, ale také k rychlejší regeneraci kůže, pokud už se milie na vaší tváři tvořit začaly. Zatočte také s projevy akné, černými tečkami a dalšími nedokonalostmi pleti. Zabraňte předčasnému stárnutí vaší tváře.
Kosmetická kůra v pohodlí domova
Umyjte si pleť jemným mýdlem. Ohřejte v hrnci vodu a nad párou si napařujte tvář, abys se póry otevřely. Do vody můžete přidat také bylinky či éterické oleje. Mnoho bylin a koření má antiseptické vlastnosti, například heřmánek, šalvěj, rozmarýn nebo hřebíček.
Používejte k čištění pleti přírodní peeling dvakrát až třikrát týdně. Peeling na tvář zakoupíte v obchodě s kosmetickými přípravky nebo v drogerii, můžete si ale vyrobit i domácí peeling. Kávovou sedlinu smíchejte s kokosovým olejem. Jeden tip navíc – kokosový olej s kávou a skořicí se hodí jako peeling hýždí a stehen, prokrvuje kůži a pomáhá těmto problematickým partiím bojovat s celulitidou.
Zdroj: Healthline