Bílý cukr je zabiják zdraví. Vyzkoušejte přírodní sladidla, která vám život osladí zdravě

Fotografie: Freepik

Život bez cukru? Je pravda, že spotřeba cukru je enormní a mnohonásobně převyšuje doporučené denní dávky, přesto není dobré se jej vzdát zcela. Cukr totiž funguje pro mozek jako palivo a je také záložním zdrojem energie.

Denně bychom proto měli podle odborníků ze Světové zdravotnické organizace zkonzumovat asi 6 čajových lžiček cukru. Možností, jak si osladit život, jsou přírodní sladidla. Ta umělá totiž mohou být ještě nebezpečnější než bílý cukr samotný.

Med

Česká klasika, ideální med je domácí nebo od prověřeného včelaře. Med je vhodnou náhražkou bílého cukru pro všechny kromě alergiků. Med obsahuje řadu zdraví prospěšných látek, vitamínů, aminokyselin a minerálů, navíc má protizánětlivé a antivirové účinky, používá se preventivně nebo v období chřipkových a respiračních onemocnění. Pamatujte však, že se med nesmí přidávat do nápojů s teplotou vyšší než 40 °C.

Sušené meruňky, fíky, datle nebo rozinky

Jak nahradit sladkosti ke svačině? Řešením je sušené ovoce. Může se jednat o sušené meruňky, švestky, fíky, datle nebo rozinky. Sušené ovoce současně obsahuje řadu cenných vitamínů a minerálů, jsou skvělým dopingem pro doplnění energie. Kupujte však pouze výrobky nedoslazované cukrem, ale melasou.

Fotografie: Pixabay

Stévie

Sladká bylinka původem z Jižní Ameriky má až 200krát vyšší sladivost než cukr, přitom neovlivňuje hladinu glukózy v krvi. Výrobky se stévií jsou vhodné také pro diabetiky, navíc její konzumace snižuje rozvoj hub Candida v těle. Stévie odolává teplotám, je možné jí použít i při pečení.

Agávový sirup

Jihoamerická agáve je dalším zástupcem přírodních sladidel, chutí se podobá medu, ale na rozdíl od medu je agávový sirup možné použít i do horkých nápojů. Neovlivňuje hladinu cukru v krvi, mohou jím sladit cukrovkáři. Nadto obsahuje minerály, předně železo a vápník, a je vhodný nejen pro ženy.

Javorový sirup

Palačinky s javorovým sirupem? Proč ne, má vysokou sladivost a je bohatý na antioxidanty a minerály mangan a zinek. Je vhodný pro přípravu teplých dezertů a sladkých jídel.

Sirup z topinamburu

Také tento sirup lze použít namísto bílého cukru, má totiž nízký glykemický index a mohou jej používat cukrovkáři. Navíc obsahuje polysacharid inulin, který působí na rychlou přeměnu cukru, čímž snižuje potřebu inzulínových preparátů a stabilizuje hladinu cukru v krvi.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]