Mýty, že do zdravého jídelníčku máslo nepatří, jsou dávno vyvrácené. Dnes již každý ví, že dopřáváme-li si tuky s mírou, pak je lze konzumovat i při hubnutí. Obzvlášť, jestliže si zvolíme máslo v přepuštěné formě.
I naši předci moc dobře věděli, že má blahodárné účinky na lidské tělo. Bylo a stále je nazýváno elixírem života. Obsahuje totiž mnoho nutričně hodnotných látek. Připravuje se tak, že se rozehřeje a nechá se z něj odpařit voda, oddělí se od mléčné bílkoviny a vznikne čistě máselný tuk, který tedy již neobsahuje vodu.
Přepuštěné máslo sice ztrácí vodu, ale nikoliv pozitivní vlastnosti. Lze jej bez obav použít na opékání, smažení, restování, pečení, vaření – jeho kouřový bod dosahuje až 250 °C. Díky tomu se nepřepaluje a nevznikají tak během přípravy pokrmů toxické látky.
K dalším výhodám, které nelze opomenout, patří i fakt, že jej mohou konzumovat lidé a intolerancí laktózy. Ta se totiž v přepuštěném másle nenachází. Vhodné je jak pro diabetiky, tak celiaky. Dále obsahuje řadu prospěšných látek – vitamíny rozpustné v tucích A, D, E, K, dále pak minerály: sodík, hořčík, draslík, fosfor, vápník, železo, beta karoten, antioxidanty a příznivější složení aminokyselin (ve srovnání s běžným máslem).
Přepuštěné máslo a zdraví
-
Aktivuje zažívací procesy v těle
-
Podporuje činnost tkání
-
Posiluje nervovou soustavu
-
Zlepšuje paměť
-
Posiluje imunitu
-
Pomáhá při ekzémech a vyhlazuje a vyživuje pokožku
Přepuštěné máslo v kuchyni
Mimo smažení, pro které se bezvadně hodí, můžete jeho skvělou lehce oříškovou chuť využít i při pečení a přidávat jej do těsta, které bude nadýchané a krémové. Domácímu pečivu dodá jemnost a vůni. Výtečně se hodí i na zapékání, ať už těstovin, nákypů či zeleniny. Doporučováno je i do polévek a omáček. Ovšem vždy myslete na rozumné množství.
Obrázky: medicalnewstoday, flipboard