Znáte to, přijdete domů, bolí vás nohy jako byste uběhli maraton, máte je oteklé, cítíte v nich tlak, a jsou značně citlivé na dotyk. V dnešní uspěchané době se není čemu divit. Sotva ráno vstaneme z postele, naše nohy nás bolí až do doby, než znovu ulehneme. Pokud zrovna neležíme nebo nesedíme v práci, ujdeme značné vzdálenosti, překonáme nespočet schodů, a to vše aniž bychom přemýšleli nad tím, že bychom měli našim nohám dopřát odpočinek a relaxaci.
Není tedy divu, když někoho začne obtěžovat bolest v nohou. Když jste v klidu či spíte, může bolest odeznít, ale další den je zpět. Jakmile nás nohy bolí i v noci, když ležíme, tak to je stav, který bychom neměli podceňovat, a navštívit lékaře.
Můžeme se dopracovat k chronickému onemocnění žil
Tento stav nastává, když chlopně v žílách, které brání hromadění krve v nejnižších místech našeho těla nejsou zcela v pořádku. Zdravé chlopně po průtoku krve směrem k srdci žílu uzavřou, a tak krev teče dál k srdci, aniž by se vracela zpět. Bolesti a otok nohou znamenají, že se nám v žílách hromadí krev. To může být závažný problém, protože časem se začnou vytvářet krevní sraženiny, jež mohou žílu zcela uzavřít.
Dalším projevem je zánět žilní stěny. Vlivem tlaku se žíla může začít deformovat, a vzniknou křečové žíly. Když ani teď nezačneme s léčbou, pokud se sraženina utrhne dojde někde v těle k ucpání velké žíly, či tepny, a důsledkem může být i smrt. Daleko více postižené bývají ženy. Důvodů je hned několik. Vysoké podpatky, nohy křížem, když sedíme, těhotenství, genetické dispozice, nadváha a další. Případy HDV, jak se nemoc nazývá se objevují i u osob ve věku mezi 25 – 30 lety. Dále jsou více postihování lidé, kteří příliš sedí, nebo dlouho stojí. Úředníci, učitelé, letušky, obsluhy v restauracích.
Jak se vyhnout obtížím a tím i onemocnění
Ze začátku obtíže s otokem a bolestí často přisuzujeme špatně zvolené obuvi, nebo přílišné zátěži. Nepodnikáme nic, abychom dokázali nemoc zastavit hned v počátku. Když se přidají křeče, pálení, svědění, nezmenšující se otok, tupá bolest, je už většinou nemoc plně rozvinutá. Pokud nezabírají léky, je třeba i chirurgický zákrok, po kterém následuje dlouhodobá rekonvalescence. Přitom řešení je celkem jednoduché, začít používat vhodnou obuv, která odpovídá povaze práce.
Pokud v práci hodně sedíme, tak se čas od času projít, udělat pár dřepů, začít nosit kompresní punčochy, a když přijdeme domů, lehnout si tak, abychom mohli mít chodidla výš než je hlava, a 10 minut nechat nohy odpočinout. Pokud už vám lékař HDV diagnostikuje, předepíše vám léky na posílení žilní stěny, proti zánětům, a popř. i na ředění krve.
Doporučuje se i podávání flavonoidů. Vhodné je zařadit i cviky, které pomáhají posilovat žilní stěny, a podporují odtok krve. Stále nejlepší a nejsnáze dosažitelným způsobem prevence je chůze, běh, protože stačí jít do práce pěšky namísto jízdy autem, či MHD. A do prvního či druhého patra můžete jít pěšky, namísto použití výtahu.
Pomoci může i změna životosprávy
Když sečteme všechny negativní okolnosti, které nám mohou HDV přivodit, neměli bychom zapomenout ani na špatné stravování. Jíme rychle, nekvalitní potraviny, málo pijeme, a když, tak slazené nápoje. Pokud do svého jídelníčku zařadíme více zeleniny, ovoce, ubereme smažené pokrmy, k pití si dáme čistou vodu, určitě tím tělu prospějeme.
Tato změna pro nás bude určitě méně bolestivá než dlouhodobé užívání léků, popřípadě i chirurgický zákrok. Tím sice odstraníme důsledek, ale pokud se nezaměříme i na příčinu, po čase se vše bude opakovat. A lehké cvičení, či pohyb je cesta k rychlejšímu uzdravení. Vždyť prevence byla, je a bude vždy levnější a méně bolestná, než odstranění důsledků našich špatných návyků.