Bolest břicha je jedním z nejčastějších důvodů, proč vyhledávají lékaře. Věta, že nás bolí břicho, je ale pro lékaře velmi nejasná, bolest břicha totiž může být způsobena mnoha příčinami. Přesné sdělení místa, kde bolest pociťujeme, tak může lékaři v jeho diagnostice velmi pomoci.
Obecně platí, že jakoukoli bolest břicha, není vhodné podceňovat a pokud bolest během několika málo dní neustoupí, je vždy lepší navštívit lékaře, který problém diagnostikuje. Může se jednat jen o drobný problém, ale v některých případech bohužel i o velmi vážné onemocnění. V dnešním článku vám přinášíme několik nejčastějších typů bolestí břicha i s jejich pravděpodobnými příčinami.
Bolest v oblasti pasu
Pokud vás trápí bolest na levé straně pasu, může se jednat o infekci ledvin nebo v horším případě o ledvinové kameny. Bolest na opačné straně, tedy pravé straně pasu, většinou signalizuje problémy se zažíváním, především zácpu. Pokud cítíte bolest přímo ve středu břicha, může to být příznakem zánětu slepého střeva, slinivky či žlučníku. Bolest okolo pupku také často trápí pacienty s Crohnovou nemocí.
Bolest v nadbřišku
V případě bolesti v levé části nadbřišku se může jednat o vřed či akutní zánět slinivky. Bolest ve střední části nadbřišku může upozorňovat na žlučové kameny nebo gastroezofageální reflux v oblasti jícnu. Bolest v pravé části může souviset se vředy v tenkém střevě. Obecně bolest v nadbřišku i podbřišku provází vedle dalších příznaků také střevní chřipku.
Bolest v podbřišku
U žen bolest v podbřišku často signalizuje nejrůznější gynekologické problémy a u obou pohlaví také rozmanité problémy s močovou soustavou. Bolesti v levé části podbřišku mohou být způsobeny i nejrůznějšími střevními problémy. Pokud cítíte bolest v pravé části podbřišku, může se jednat o svalovou kontrakci, která může být způsobena například nadměrnou fyzičkou aktivitou.