Vaše ruce mohou vysílat příznaky, kterými se vás snaží varovat před závažnými zdravotními problémy. Zde najdete ty nejčastější z nich.
Zdraví je něco, o co se lidé většinou začínají zajímat, až když ho začínají ztrácet. Je proto důležité věnovat dostatečnou pozornost tomu, co vám říká vaše tělo a před čím se vás snaží varovat – podle odborníků se díky včasnému zachycení problému můžete vyhnout až 80 % nemocí nebo jejich závažnému rozvoji. Dnes vám proto vysvětlíme, co znamenají různé nepříjemné příznaky na rukách a co byste měli v případě jejich výskytu dělat. Více prozradil lékař William Morrison.
Problémy s páteří
Poškození páteře může vést k problémům s nervovými dráhami, které se projeví po celém těle, a to včetně rukou. Zejména vás v takovém případě může bolet či brnět prsteníček a malíček na obou stranách. Tyto příznaky můžete zmírnit pravidelným posilováním zádových svalů, každodenní chůzí nebo cvičením jógy. Snažte se také příliš dlouho nesedět, abyste problém ještě nezhoršili.
Obávaná cukrovka
Cukrovka často způsobuje brnění po těle, a to od nohou až po ruce. Jde především o důsledek sníženého krevního oběhu v těle, což způsobuje poškození nervových zakončení, které se nachází v končetinách. Zvláště opatrní byste proto měli být v případě, že vás během dne soustavně brní celé dlaně na obou rukách nebo vaše chodidla. Obecně se jedná o závažné onemocnění, jež byste neměli nechávat bez včasné léčby.
Nedostatek vitamínů
Brnění rukou, a to zejména konečků prstů, může znamenat, že tato část vašeho těla postrádá dostatek vitamínu B1, B6, B12 nebo vitamínu E. Pokud se chcete ujistit, zda se skutečně jedná o jejich nedostatek, můžete podstoupit jednoduchý rutinní krevní test a podle jeho výsledků následně změnit své stravovací návyky, což vám pomůže problému do budoucna předcházet.
Buergerova choroba
Pokud na sobě pociťujete necitlivosti prstů na rukou, přičemž jejich konce začínají v důsledku nedostatečného prokrvení blednout nebo modrat, mohlo by se pravděpodobně jednat o Buergerovou chorobu. Příčinou tohoto onemocnění bývá zpravidla zánět a otok malých cév, které se zúží nebo ucpou krevními sraženinami, což vede k opakovanému vzniku trombózy. Tento stav byste měli rozhodně co nejdříve konzultovat se svým praktickým lékařem.
Únava rukou
Bolest, brnění či únava rukou může být způsobena také každodenním zvedáním těžkých předmětů nebo dlouhodobým držením zápěstí v nepříjemné poloze. Je proto důležité, abyste si v takovém případě řádně odpočali a nechali tyto končetiny regenerovat. S tím vám pomůže samozřejmě dostatek spánku, snížení hladiny stresu nebo důkladná masáž.
Syndrom karpálního tunelu
Mnoho lidí se může potýkat s brněním a třesem v ruce i v případě, že ji položí nebo když odpočívají. To v důsledku může vést ke znecitlivění prstů, a dokonce k bolesti, což znamená, že nervy v paži jsou poškozené a je třeba je co nejdříve léčit. Častou příčinou tohoto problému bývá syndrom karpálního tunelu, jenž je typický zejména pro kadeřníky či obecně lidi, kteří pracují rukama.
Problémy s krevním oběhem
Měli jste někdy pocit, že vaše ruka úplně znecitlivěla? Příčinou obvykle bývá dlouhodobé skřípnutí jednoho z nervů, například při spánku na paži. Pokud se ovšem tento příznak objeví bez jakékoliv příčiny, může se jednat o důsledek problému s krevním oběhem.
Zdroj: Healthline