Bolesti kloubů mají mnoho příčin, výsledek je však stejný: nepohodlí a snížená pohyblivost i rozsah pohybu. Vyzkoušejte domácí léčbu.
Ať už je bolest kloubu způsobena poraněním, zánětem, či onemocněním, můžete ji zmírnit i bez návštěvy lékaře nebo lékárny. Pokud je však bolest náhlá a bez zjevné příčiny nebo se během několika dní domácí léčby výrazně nesníží, konzultujte problém s lékařem, který navrhne nejlepší možnou léčbu, říká doktor William Morrison.
Proč vás bolí klouby
Existuje mnoho faktorů, které mohou způsobovat bolesti kloubů. Některé z hlavních příčin jsou:
- Zánět: Zánět kloubů může být způsoben autoimunitními chorobami, jako je revmatoidní artritida, lupus nebo psoriatická artritida. Zánět může být způsoben také infekcemi, jako je například bakteriální infekce kloubů.
- Osteoartróza: Osteoartróza je nejčastější příčinou bolesti kloubů u starších lidí. Způsobuje postupné poškozování chrupavky, což vede k bolesti a omezení pohybu.
- Poranění: Další častou příčinou je poranění kloubů, například v důsledku pádu, úrazu nebo přetížení.
- Zánět šlach a vazů: Bolest může vyvolávat i zánět šlach a vazů, jako je například tendinitida.
- Infekce: Infekce kloubů, jako je bakteriální artritida, mohou také způsobit bolesti kloubů.
- Otrava: Některé druhy otrav, jako je například otrava olovem, mohou také vést k bolestem kloubů.
- Genetické faktory: Některé genetické faktory mohou způsobit vývoj určitých typů artritidy, což může vést k bolestem kloubů.
Domácí léčba bolesti kloubů
Některé příčiny bolesti kloubů je potřeba řešit s lékařem. Jiné však můžete zvládnout i sami doma. Pokud je bolest kloubu způsobena například úrazem (a je vyloučeno závažné poranění, jako například zlomenina), můžete bolest léčit sami. Stejně tak v případě osteoartrózy či artritidy, na něž neexistuje žádný lék, který by je vyléčil, vám může domácí léčba od bolesti výrazně ulevit. Můžete vyzkoušet následující:
- Masti, gely a léky: Použijte lokální léků proti bolesti, nebo si vezměte nesteroidní protizánětlivé léky, které snižují bolest, otok a zánět (např. ibuprofen).
- Pohyb: V případě onemocnění, jako je artritida či osteoartróza, se snažte zůstat fyzicky aktivní a dodržujte fitness program zaměřený na mírné cvičení. Před cvičením se protáhněte, abyste udrželi dobrý rozsah pohybu v kloubech.
- Bojujte s nadváhou: Udržujte svou tělesnou hmotnost ve zdravém rozmezí. Tím snížíte zátěž kloubů.
- Obklady: Při akutním zranění volte ledové obklady, které zmírní bolest a sníží možnost rozvoje zánětu. Při chronické bolesti a starších úrazech použijte obklady teplé.
- Odpočinek: Obzvláště po úrazech či operacích je důležité odpočívat a postižený kloub zatěžovat co nejméně, ideálně vůbec.
- Zázvor: Zázvor má protizánětlivé účinky, můžete z něj připravit buď odvar, nebo obklad. V obou případech zázvor nastrouhejte a několik minut ho povařte. Můžete přidat i kurkumu a med (po zchladnutí). Sceďte, vodu vypijte a z pevných částí udělejte obklad na bolavý kloub.
- Bobkový list: Můžete použít i obklad z bobkových listů. Listy povařte v troše vody, přiložte je na bolestivý kloub a přichyťte obvazem.
- Octový obklad: Bolest můžete zmírnit také octovým obkladem. Všechny obklady nechejte působit cca 20 minut.
- Vitamín C: Vitamín C je nezbytný pro tvorbu kolagenu, což je stavební bílkovina kloubů a kostí. Užívat můžete také glukosamin, který tvorbu kolagenu stimuluje.
Zdroj: Healthline