Mozoly, které vznikají otlakem nebo nadměrnou námahou, jsou nejen velmi nepříjemné, ale dokážou také pěkně bolet. Odstranit je můžete snadno pomocí domácích postupů.
Možná by se zdálo, že dnes už se mozoly na rukou objevují jen velmi zřídka. To ale není pravda. Právě naopak. Pro netrénovanou pokožku rukou je nadměrná zátěž i pouhé dlouhé psaní s tužkou drženou v neměnné poloze, natož třeba práce s motykou na zahradě nebo zvedání činek v posilovně. A chodidla jsou na tom stejně. Ztvrdlou kůži z nich musí odstraňovat občas snad každý a když se to zanedbá, hrozí mykóza a bolestivé popraskání ztvrdlé kůže.
Mechanické obrušování
Klasická stará pemza, nebo už modernější strojek na obrušování ztvrdlé kůže, který funguje na baterii. Tento způsob vás asi nepřekvapí. Možná vás ale překvapí fakt, že je daleko účinnější obrušování pat za sucha. Mokrá kůže sice trochu změkne, ale právě z toho důvodu jde kůže odstranit jen ztěžka. Tvrdou mrkev taky nastrouháte rychleji, než tu změklou. Navíc použití klasického kovového „struhátka na chodidla“ může zavánět i nějakým zraněním.
Česnek
Podle velikosti postižené kůže prolisujte pár stroužků česneku a přiložte je na postižené místo. Zajistěte česnek na místě náplastí nebo obvazem a nechte ho působit tři dny. Po uplynutí této doby by měl mozol údajně odpadnout. Jiná rada doporučuje smíchat prolisovaný stroužek česneku se lžičkou sušeného heřmánku a pomocí citronové šťávy vyrobit pastu. Tu je pak třeba nechat působit 20 minut několikrát za den, dokud mozol nezmizí.
Jedlá soda
Člověk ani nemůže uvěřit, k čemu všemu je dobrá. Doporučuje se rozpustit tři lžíce sody v lavóru s teplou vodou a na půl hodiny do tohoto roztoku ponořit nohy nebo ruce. Proces se pravidelně opakuje do té doby, než potíže zmizí. Druhá babská rada zase velí smíchat lžíci sody s citronovou šťávou tak, aby vznikla pasta. Tu je třeba nanést na mozol a nechat působit přes noc pod náplastí nebo obvazem. Soda má odstranit odumřelou kůži, a tím i mozoly.
Babské rady nemusí být vhodné pro každého
Než se rozhodnete aplikovat některý z přiložených receptů, dobře zvažte svůj zdravotní stav, alergie a stav ztvrdlé kůže, které se chcete zbavit. Pokud máte nějaké pochybnosti, vydejte se raději pro radu k profesionálům. V případě, že je ztvrdlá kůže prasklá, bolestivá, nebo je pod ní puchýř, rovněž raději neriskujte domácí léčbu a vyhledejte profesionální pomoc. Vyhnete se tak bolesti a riziku případné infekce.
Zdroj: Healthline