Opary jsou nepříjemný problém, který může postihnout naprosto každého. Naštěstí však existují jednoduché triky, jak se jich zbavit rychle a bez útraty.
Opary jsou bolavé puchýře naplněné tekutinou, které se tvoří v blízkosti úst nebo na jiných místech obličeje. Většinou přetrvávají po dobu jednoho až dvou týdnů, přičemž po této době sami odezní bez jakékoliv léčby. Pokud si však chcete ulevit co nejrychleji a zbavit se nepříjemných výrůstků, můžete si pomoci jednoduchými domácími prostředky, jako je například led, říká doktorka Debra Sullivan.
Domácí léčebné prostředky
Příznaky nepříjemných oparů lze zmírnit přikládáním ledu nebo žínek namočených ve studené vodě na postižené místo. Dále můžete vyzkoušet používání balzámu na rty, který obsahuje výtažek z citronu – toto jemné léčivo navíc dodá vašim rtům příjemné aroma. U některých lidí se poté osvědčilo pravidelné užívání doplňků stravy s lysinem, jenž navíc snižuje riziko vzniku oparů.
Dalším skvělým pomocníkem v boji proti oparům může být dužina z rostliny aloe vera, což je chladivý gel, který se nachází uvnitř listů. Ten stačí aplikovat přímo na rty, a to nejlépe 3krát denně. Pro zmírnění nepříjemných pocitů se poté nabízí vazelína – ta sice nedokáže opar vyléčit, ale pomáhá předcházet praskání a slouží také jako ochranná bariéra proti vnějším dráždivým látkám.
Masti, krémy a léky
Pokud vám výše uvedené způsoby nepomáhají, můžete se obrátit na moderní medicínu a potlačit bolest pomocí antivirových mastí – ty bývají nejúčinnější, pokud se aplikují, jakmile se objeví první příznaky oparu. Maximálního účinku poté dosáhnete, když je budete používat minimálně čtyřikrát až pětkrát denně. Dále se nabízí užívání perorálních léků, ovšem ty jsou dostupné pouze na předpis a většina lékařů je doporučuje pouze v momentě, kdy došlo ke komplikacím.
Rizikové faktory
Mezi rizikové faktory vzniku oparu patří především:
- infekce, horečka nebo nachlazení,
- vystavení se slunečnímu záření,
- stres,
- HIV/AIDS nebo oslabený imunitní systém,
- menstruace,
- těžké popáleniny,
- ekzém,
- chemoterapie,
- zubařské práce.
Riziko vzniku oparu hrozí také v případě, že se s tekutinou oparu dostanete do kontaktu při líbání, sdílení jídla či pití nebo sdílení předmětů osobní hygieny, jako jsou zubní kartáčky a holicí strojky.
Zdroj: Healthline