Nenápadné a malé červené bobulky, brusinky, jsou skvělým přírodním léčivem. Jsou uznávány odborníky a doporučovány při nejrůznějších zdravotních obtížích. Jejich blahodárné účinky jsou ostatně známé už z historie, kdy si je lidé v lese běžně sbírali pro své potřeby. Dnes jsou známé jako účinný a potřebný vitamín nebo potravinový doplněk. Přečtěte si, jaké účinky vám může brusinka nabídnout, ale zaměřte si také na její případné nežádoucí účinky.
Nenápadné lesní plody
Klasické brusinky zná asi každý. Ne všude na ně ale narazíte. Jsou typické pro určité oblasti v severních zeměpisných šířkách. Jde o malý zelený keřík, na kterém v období září dozrávají malé červené kuličky. Právě ty jsou pro lidský organismus velmi prospěšné. Jednou z hlavních výhod je, že jde o velmi silný přírodní antioxidant, který posiluje tělo proti infekci. Dále obsahuje vlákninu a celou řadu prospěšných vitamínů. Hlavní obsažené látky jsou tyto:
- organické kyseliny: ursolová, benzoová, citrónová, jablečná, chinová, oleanolická, fenolkarboxylová
- antioxidanty
- stopové prvky: jód, železo, chrom, kobalt, fosfor, draslík, železo
- vitamíny: K1, C, E, P, B
Prospěšné vlastnosti brusinek
Účinky i podrobné složení brusinek jsou odborníky už mnohokrát zkoumány. Jejich prospěšné vlastnosti jsou už v dnešní době osvědčené. Například kyselina ursolová se podílí na metabolických procesech těla. Zasluhuje se zejména o snižování cukrů, což ocení zejména ti, kteří se snaží zhubnout. Velmi doporučována je ostatně také pro pacienty s diabetem. Prospěšné jsou i další kyseliny, které tento malý plod obsahuje. Kyselina oleanolická ale i zmíněná ursolová rozšiřují cévy, a tím snižují riziko infarktu.
Důležité jsou i všechny obsažené vitamíny. Vitamíny C, A, E zlepšují chuť k jídlu a pomáhají procesu trávení. Tomu navíc prospívá také velké množství vlákniny, které brusinky obsahují.
Při pravidelné konzumaci brusinek tak dokážete velmi rychle zlepšit trávení nebo případně urychlit hubnutí. Další vitamíny jsou schopné posilovat stěny krevních cév a zvyšovat jejich elasticitu, čímž pomáhají zbavit se bolestivých bolestí hlavy a migrény. Malý lesní plod nabídne potřebnou pomoc i těm, které trápí nejrůznější potíže močových cest.
Využijete je i v kosmetice
Díky obsaženým látkám našly brusinky uplatnění překvapivě i v kosmetice. Masky na bázi kyselkavých bobulek vás mohou v krátké době zbavit akné, napnout uvolněnou pokožku nebo dokonce zesvětlit pihy. Navíc vyživují pokožku vitamíny a jinými mikroelementy.
Kdo by se měl brusinkám vyhnout?
U konzumace brusinek by si měli dávat pozor hlavně ti, kteří mají citlivé zuby nebo velmi tenkou zubní sklovinu. Zároveň nejsou vhodné ani pro ty, které trápí dlouhodobé žaludeční potíže. Obsažené kyseliny totiž mohou žaludek a žaludeční šťávy ještě více dráždit. S brusinkami by měly být opatrné také těhotné ženy nebo lidi s onemocněním jater.
Úvodní Fotografie: Pixabay