Bolesti kloubů, které se většinou týkají palce u nohy, jsou formou artritidy. Dna je způsobená hromaděním kyseliny močové v krvi.
Když hladina kyseliny močové překročí určitou hranici, její krystaly se začnou shlukovat v kloubech. To se projeví velkou bolestí. Tyto krystaly se však mohou hromadit nejen v kloubech, ale také v hlavních orgánech těla, a mohou způsobit opravdu velké škody na zdraví. Je důležité tuto nemoc nepodceňovat a navštívit lékaře. Její projevy však dokážou zmírnit i různé potraviny, říká lékařka Hannah Nichols.
Dna je dědičná
Tato nemoc se obvykle dědí. Dříve byla spojována s bohatstvím a bohatou stravou. Dnes je tento mýtus vyvrácený. Je však dokázané, že přes 95 % lidí s dnou jsou muži starší 30 let. Bohužel více než 10 % populace má kyselinu močovou nad kritickým prahem. Pokud máte dnu, je samozřejmě nejlepší užívat předepsané léky. Vyzkoušejte však i přírodní možnosti, které zmírní vaše bolesti.
Pomoci může extrakt z celeru nebo jeho semínka. Stejně tak je využívaná odrůda aromatické máty Chiso. Obsahuje totiž čtyři komplexní inhibitory xantinoxidázy. Ty pomáhají předcházet syntéze kyseliny močové. Vhodné je vařit si mátový čaj. Dalším přírodním lékem je kurkuma. Kukrumin stimuluje nadledviny a ty uvolňují do těla kortizol, který dokáže zmírňovat záněty a s nimi spojené bolesti.
Pomohou bylinky
Také lékořice obsahuje inhibitory xantinoxidázy. Jejich koncentrace je v tomto případě nízká, ale zajímavé je spojení právě s mátou. Proti dně můžete bojovat také ananasem. Ten obsahuje bromelin. Jde o enzym, který pomáhá rozkládat bílkoviny. Díky tomu se sníží zánět i otok. Užitečné při léčbě dny může být také avokádo. O tomto ovoci se říká, že snižuje hladinu kyseliny močové v krvi.
Skvěle působí také bylinný čaj ze zelených výhonků ovsa, který je bohatý na oxid křemičitý. Má mimo jiné močopudné účinky. Spousta lidí také věří, že proti dně se dá bojovat třešněmi. Jiní to samé však tvrdí o jahodách. Ovšem vědecky tyto metody potvrzené nejsou. Protizánětlivou sílu má však stoprocentně rostlina zvaná kočičí dráp. Pověstný je také čaj z listů olivovníku nebo síla kopřiv. Jako aspirin pak působí vrbová kůra.
Zdroj: MedicalNewsToday