Rýma, bolest v krku, ospalost a další z projevů nachlazení vám mohou znepříjemnit i několik dnů. Existuje však velké množství bylin, které vás dokážou vyléčit.
Přichází období podzimu a zimy, kdy je organismus častěji vystavován nachlazení a problémům s dýcháním. Plíce jsou životně důležitým orgánem, a přesto si mnozí vzpomenou na prevenci až tehdy, kdy se nemohou pořádně nadechnout. Hlavním úkolem plic je přenos kyslíku ze vzduchu do krve a vylučování kysličníku uhličitého. Nejlepší prevencí je odstraňování nadměrného hlenu, který se ve zdravém těle tvoří neustále, ale v případě nemoci hlen zhoustne a znepříjemňuje nám život, říká lékařka Elaine K. Luo.
Kořen lékořice
Má uklidňující účinek, je schopen vyčisti sliznice a snížit podrážděný krk. Lékořice je silně antivirová a antibakteriální a pomáhá bojovat proti virům v těle, při odkašlávání a nachlazení. Odvar z kořene lékořice má sladkou chuť, při nachlazení do něj můžete přidat zázvor, skořici nebo kardamom.
Tymián proti virům
Je silné antiseptikum a antibiotikum, které pomáhá bojovat proti bakteriím a virům. Dokáže výrazně utlumit bolest v krku, usnadňuje vykašlávání a zmírňuje bolest hlavy. Pro vnitřní použití je vhodný čaj, pro zevní použití se používají obklady, koupele nebo masti. Celkově zklidňuje a pomáhá navodit klidný spánek.
Oregano dlouhodobě
Oreganový olej se využívá jako přírodní antibiotikum a antivirotikum. Obsahuje množství minerálů včetně draslíku, zinku a hořčíku. Dobromysl obecná, jak se také oreganu říká, působí jako dezinfekce a usnadňuje odkašlávání. Tuto bylinku můžete používat i dlouhodobě, protože nemá téměř žádné vedlejší účinky.
Eukalyptus s omamnou vůní
Česky nazývaný blahovičník se odedávna používá k léčbě zánětů a nachlazení. Velmi dobře prospívá dýchacímu ústrojí. Má protizánětlivé a dezinfekční účinky. Je výborným pomocníkem při bolestech hlavy. Nejlépe využitelný je ve formě inhalací, kdy jeho pronikavá vůně příjemně uvolňuje dýchací cesty.
Máta především k inhalaci
Typická vůně máty je známá mezi všemi. Obsahuje mentol, který pomáhá uvolňovat dýchací cesty, a to nejlépe ve formě inhalací. Je snadno dostupnou bylinkou, kterou můžete pěstovat doma i na zahradě. Pokud vás trápí nachlazení, můžete si jednoduše připravit čaj z listů, které zalijete horkou vodou a necháte přibližně 15 minut louhovat.
Konopí jako sirup
Konopný sirup je vyroben z výtažků konopných semínek. Obsahuje aminokyseliny, minerální látky a důležité proteiny pro organismus. Horký konopný sirup pomáhá ihned při prvních příznacích nachlazení. Sirup zalijte horkou vodou a dochuťte citrónem. Účinný je také nálev z lístků konopí. Zalijte je horkou vodou a nechte přibližně 10 minut louhovat. Má silné antibakteriální účinky.
Zdroj: Healthline