Říká se, že štěstí je osobní postoj. Proto chcete-li být šťastnější a spokojenější musíte změnit některé životní postoje. Štěstí rozhodně není o tom, že musíte podávat výrazné výkony a na kariérním žebříčku vyšplhat na samotný vrchol. Ke štěstí stačí i málo.
Hodně lidí si myslí, že hlavní roli hrají peníze a materiální věci. Ovšem ukázalo se, že ti nejšťastnější lidé mají za svou prioritu svou vlastní spokojenost za všech okolností. Čím spokojenější a šťastnější člověk, tím větší pravděpodobnost, že kolem sebe rozsévá pohodu a smích. Nečekejte na velké věci a začněte se radovat z těch malých. K tomu vám pomohou i potraviny, které podporují spokojenost a dobrou náladu. Které to jsou?
Hořká čokoláda
Už malý čtvereček hořké čokolády tající na vašem jazyku dokáže se štěstím učiněné divy. Při její konzumaci se v mozku začnou uvolňovat endorfiny, které přispívají k pocitu pohody, narůstá také hladina serotoninu – hormon štěstí. Tyto účinky má však díky svému složení pouze kvalitní hořká čokoláda. Proto kupujte tmavou čokoládu s obsahem 80 % kakaa.
Zelený čaj
Studie publikovaná v časopise American Journal of Clinical Nutrition tvrdí, že osoby pijící čtyři šálky zeleného čaje denně trpí až o 44 % méně depresemi, než jedinci pijící jeden šálek zeleného čaje denně. Zelený čaj totiž obsahuje aminokyseliny, které redukují úzkost a stimulují mozkové vlny. Díky tomu se člověk pak cítí víc uvolněný a produkuje více hormonů štěstí.
Potraviny štěstí
- Borůvky
- Banány
- Mandle
- Jahody
- Rajčata
- Špenát
- Kakaové boby
- Losos nebo tuňák
- Kapusta
- Zelený čaj
Štěstí je přítomno
Také si říkáte: až vydělám víc peněz, budu šťastný? Až dokončím studia, až si koupím auto, až budu mít nový dům, až…Jde o mylné představy. Štěstí je přítomno a čeká, až si to uvědomíte. Začněte se radovat z maličkostí. Že jste zdraví, vidíte, slyšíte, můžete pracovat, máte střechu nad hlavou, máte co jíst. Co dalšího přispívá mimo jídla k pocitům štěstí?
- Pohyb = endorfiny (hormony štěstí)
- Spokojení lidé = nakažlivá pohodová atmosféra
- Vděčnost = zlepšuje sebehodnocení člověka a snižuje negativní pocity
- Dostatek spánku = není nad to, vyspat se do růžova
- Pobyt v přírodě = zmírnění stresu, podpora mentálního zdraví
- Meditace = mění strukturu mozku. Pravidelně meditující lidé mají odolnější a silnější tu část mozku, jež je zodpovědná za emoce
Obrázek: pixabay.com