Kopřiva se často vyskytuje nejen na našem záhonku, ale také na okraji lesů nebo luk. Poznáme ji jednoduše a to hlavně díky jejím žahavým listům, které nám způsobují nepříjemné pupínky.
Kopřiva se řadí mezi jednu z nejcennějších rostlin. Její využití je nejen jako léčivé rostliny, velmi často ji používáme také jako dochucovadlo, ale i jako přísadu do krmiv nebo na výrobu textilií. Z čerstvých listů si můžeme vyrobit kopřivový špenát, odvar nebo léčivý sirup. Můžeme si z nich ale vytvořit také zdraví prospěšnou koupel.
Zdravotní výhody konzumace kopřivy
Kopřiva je velmi častým pomocníkem při boji s bolestivými klouby, problémech s dásněmi a chudokrevností. Odvar z kopřiv můžeme využít k vnějšímu použití, je užitečným pomocníkem při boji s akné a podrážděnou pokožkou. Méně známým faktem je také to, že její konzumace podporuje tvorbu mateřského mléka. K léčebným účelům se používají čerstvé i sušené listy, ale i kořeny kopřiv.
Dobrým pomocníkem je také v případě problémů s prostatou. Její konzumace nám pomáhá při vyprazdňování močového měchýře, díky tomu v něm nedochází k hromadění bakterií. Její konzumace je doporučena také v případě infekčního onemocnění močových cest. Díky protizánětlivým účinkům je kopřiva jeden z mála úspešných bojovníků se sennou rýmou nebo alergiemi. Pokud ji zkombinujeme s lékořicí a tymiánem, dostaneme výborného pomocníka na zastavení krvácení.
Jak si připravit sirup nebo odvar
Na přípravu léčivého sirupu budeme potřebovat 50 mladých kopřiv a 400 gramů medu. Kopřivy sbíráme na klidném místě, ideálně ne na okraji silnic, ale v přírodě. Kopřivy důkladně omyjeme a nakrájíme na drobné kousky. Ty umístíme do větší skleněné nádoby a zalijeme medem. Nádobu dobře uzavřeme a umístíme na stinné místo, kde ji necháme po dobu 7 dní. Každý den se doporučuje nádobu protřepat, aby došlo k promíchání prospěšných látek. Ideální je konzumace jedné lžíce denně a to před snídaní.
Čaj z kopřiv je vhodný na jarní detoxikaci. K jeho přípravě nám stačí dvě lžičky sušených listů, které jednoduše nasypeme do hrnečku a zalijeme vroucí vodou. Takto připravený odvar ale můžeme použít také k vnější aplikaci. Stačí jej po vychladnutí nalít na naše vlasy. Dojde tak k jejich posílení a budou nám méně vypadávat. Při kombinaci s medem si dokážeme vytvořit účinnou masku na mastnou pleť.
Zdroj: Healthline