Trombóza je krevní sraženina, která se může vytvořit vlivem některých faktorů v žilách. Její dopady na lidské zdraví mohou být fatální.
Žilní trombóza je odborný název pro krevní sraženinu, která vznikla v důsledku faktorů nezdravého životního stylu uvnitř krevního systému. Jde ovšem o problém, který často vede k blokaci průtoku krve v daném místě, čímž zabraňuje přísunu kyslíku a dalších důležitých živin do okolních tkání. To může vést v důsledku k nekróze v postižené oblasti nebo také závažným onemocněním, jako je infarkt či mrtvice. Abyste proto ochránili své zdraví a zavčasu žilní trombózu léčili, níže se můžete seznámit s jejími nejčastějšími příznaky. Více prozradila lékařka Emelia Arquilla.
Bolest jedné nohy
Žilní trombóza často způsobuje intenzivní, ostrou bolest jedné nohy. Jsou to totiž právě dolní končetiny, ve kterých se nejčastěji může vytvořit. Tento příznak nejčastěji postihuje lidi se sedavým zaměstnáním a téměř žádnou aktivitou. Pokud mezi ně patříte i vy, rozhodně byste měli pravidelně každý den alespoň chodit na procházky.
Zánět a otok kotníků
Náhlý otok kotníků nebo jiný typ zánětu nohou může být příznakem žilní trombózy v jejím nejranějším stadiu. Pokud se s tímto problémem v poslední době často potýkáte, rozhodně byste měli co nejdříve kontaktovat svého praktického lékaře. V opačném případě může sraženina zablokovat cévy vedoucí do životně důležitých orgánů.
Výskyt červených čar na kůži
Při výskytu žilní trombózy v krevním oběhu dolních končetin může mít postižená oblast kůže načervenalou, namodralou nebo bledou barvu. Stejně tak můžete v tomto případě pociťovat na daném místě zvýšenou teplotu.
Příznaky plicní embolie
Žilní trombóza v krevním oběhu se může také v některých případech odtrhnout a následně migrovat do plicních tepen. V takovém případě se bavíme o plicní embolii. Jde o zvláště nebezpečný stav, který může vést bez včasné léčby k závažným poruchám nebo dokonce samotné smrti. S rozpoznáním tohoto problému vám mohou pomoci její charakteristické příznaky, mezi které patří především:
Závratě: S nimi se mohou objevit také mdloby či křeče.
Zvýšený srdeční tep: V případě plicní embolie dochází ke zrychlení srdeční frekvence. Srdce se totiž snaží kompenzovat nedostatek kyslíku, kterému v průchodu brání krevní sraženina.
Dušnost: Jedním z nejcharakterističtějších příznaků plicní embolie je dušnost a zvýšená dechová frekvence.
Bolest na hrudi: Hlavním příznakem plicní embolie je především ostrá, bodavá bolest na hrudi, která může připomínat srdeční infarkt. Její intenzita se může v mnoha případech zvyšovat s dýcháním.
Mezi nejčastější rizikové faktory, které vedou ke vzniku plicní embolie, patří především obezita, častá fyzická zátěž, kouření, užívání antikoncepce a sedavý způsob života. Pokud se s některými z nich dokážete ztotožnit, rozhodně byste je měli co nejdříve řešit. Stejně tak se však tento problém může objevit v důsledku úrazu či operace, a proto je důležité se v takovém případě vždy poradit se svým praktickým lékařem, jak předcházet svým rizikům.
Zdroj: Healthline, Healthline