Pokud chodíte často na záchod a trápí vás časté močení, je pravděpodobné, že vypije příliš mnoho tekutin, které se musejí opět dostat ven. Někdy ale může být příčina zdravotní problém a ten je potřeba řešit, ať už se jedná o sebeintimnější problém. Kolikrát za den je normální chodit na „malou“? Odborníci udávají frekvenci a osmkrát denně během dne a jednou v noci.
Pozor si dávejte na dehydrataci
Jestli do sebe denně dostanete maximálně 0,5-1 litr tekutin, nejlépe vody, je to velmi málo a může se to projevit také na barvě moči. Ta může být jasná nebo tmavě žlutá, což znamená dehydrataci.
Pokud chodíte na záchod 4 – 8x denně, jej vaše tělo hydratované dostatečně a močový měchýř správně funguje. Jestli ale chodíte na záchod častěji, může to indikovat problémy s urogenitálním systémem.
Existuje mnoho důvodů, proč lidé častěji chodí na záchod. Ukážeme vám některé z nich. Nepotýká se s nimi i vy?
Jedním z nich může být časté pití kávy a celkově kofeinu, který nejen káva obsahuje. Kofein je diuretikum, které způsobuje častější močení. Stimuluje hladké svaly močového měchýře a může dokonce dráždit tkáně měchýře. Může to způsobovat křeče a také časté návštěvy WC. Zkuste omezit počet vypitých šálků denně a uvidíte, že začnete na záchod chodit méně.
Zdravotní problémy řešte s lékařem
Mezi zdravotní problémy patří například infekce močových cest. Vyskytuje se, pokud se bakterie dostanou do močového měchýře. Tyto problémy jsou doprovázeny pálením. Je to běžný stav nejen pro sexuálně aktivní jedince, ale postihuje také ženy, které jsou k infekcím náchylnější a které již nemají menstruaci. Lékař vám předepíše vhodnou léčbu. Infekce se může opakovat vracet a je možné, že budete muset podstoupit operaci.
Můžete mít také oslabené svaly pánevního dna. To je časté hlavně po porodu, kdy se svaly těžce dostávají do pozic před otěhotněním. Svaly pánevního dna podporují močový systém. Dojít k ochabnutí svalů může dojít i v průběhu života. Orgány se mohou lehce pohybovat a to vás donutí častěji chodit na záchod.
Existuje mnoho cviků, které posílí pánevní dno. Ten nejjednodušší můžete provádět kdykoliv si vzpomenete. Stačí na tři vteřiny stahovat svaly – jako když chcete zastavit tok moči – a tento cvik několikrát opakujte. Můžete cvičit ve volných chvilkách 3 – 4x denně.
Hyperaktivní močový měchýř může mít až 15 % žen. Může se tak stát v jakémkoliv věku, ale většinou k tomu dojde během menopauzy. Pokud cítíte časté nutkání jít na záchod, může to být způsobeno:
- Návratem domů
- Odchodem do chladu
- Zvuk tekoucí vody
Jedním z prvních ošetření může být trénink močového měchýře. Začněte tím, že budete chodit na WC v pravidelných intervalech. Můžete poté prodlužovat dobu mezi návštěvami záchodu, dokud nevydržíte alespoň 3 hodiny bez močení. Existují také léky, které snižují nutkání. Mohou ale mít vedlejší účinky.