
Přestože je současný svět medicíny velmi vyspělý, stovky tisíc lidí ročně umírají kvůli špatné diagnóze. Pozor si dejte zejména před těmito nemocemi.
Zdálo by se, že v současné době, kdy je medicína na velmi vysoké úrovni, jsou lékaři schopni rozpoznat vážné nemoci včas a bez jakéhokoli zaváhání. Jak nicméně říká doktorka Julia Ries, bohužel každoročně dochází ke stovkám tisícům chybných diagnóz, které mohou mít vážné následky, a to včetně smrti pacienta. Pozor byste si měli dát především na tyto nemoci, jejichž příznaky mnohdy odborníci připisují jiným, méně závažným problémům.
Pozor na špatnou diagnózu těchto onemocnění
Poměrně často bohužel dochází k chybné diagnostice v případě rakoviny, která je jedním z nejsmrtelnějších onemocnění. Týká se to především metastází na plicích, neboť ty se v raných stádiích projevují pouze kašlem. Právě ten mnohdy lékaři připisují běžné respirační infekci s tím, že příznaky brzy odezní a o nic vážného se vlastně nejedná. Podobně tomu ostatně bylo u Aničky Slováčkové. To samé platí pro cévní příhody, jako je například srdeční infarkt nebo mozková mrtvice, a to zejména u dětí.
Tato onemocnění jsou u nich totiž poměrně raritní, zpočátku se projeví necitlivostí končetin a potížemi s řečí, což se mnohdy považuje za důsledek migrény nebo intoxikaci organismu. Lékařka Cynthia Taylor Chavoustie rovněž varuje před syndromem dráždivého tračníku, který se nejčastěji projevuje bolestí břicha a průjmem. Právě tyto nespecifické příznaky jsou často podceňovány nebo špatně interpretovány, sváděny na špatnou stravu či stres, což vede až v 83 procentech případů k chybné diagnóze.
Když vás tělo po ránu prosí o pozornost: Tyto příznaky po probuzení si každý plete s banalitami
Neodhalená zůstává podle doktorky Angelicy Balingit často také lymská borelióza, jejíž příznaky připisují lékaři obyčejné chřipce. Projevuje se totiž zpočátku jen únavou a bolestí svalů. Podobně tomu je také u fibromyalgie. V neposlední řadě si dávejte pozor před depresemi, které se projevují únavou a chronicky špatnou náladou, což někteří označují za důsledek spánkové apnoe či hypotyreózy. Na Zdravém Stravování jsme také psali, jak bojovat proti otokům nohou a kotníků.