Není žádnou novinkou, že časté stravování se v restauracích není pro zdraví přínosné. Až 50 % jídel pocházejících z restaurace a 70 % tzv. rychlých jídel má špatnou stravovací kvalitu. Není to zase tak dávno, kdy si většina lidí připravovala jídlo doma.
Dnes jsou však restaurace umístěny podél hlavních silnic a v blízkostí velkých firem. Někdo využívá restauračního stravování z důvodu pohodlnosti, dostupnosti, jednoduchosti. Jiný však nemá jinou možnost, ne každý má v zaměstnání k dispozici plně vybavenou kuchyňku, kde si lze ohřát oběd z domova. Faktem zůstává, že zhruba 20 % kalorií, které jako národ sníme, pochází z restaurací, polotovarů a rychlého občerstvení. To bezpochyby přispívá k zdravotním problémům a potížím udržet si optimální tělesnou váhu. Tato jídla obsahují různá dochucovadla, prázdné kalorie a celkově nejsou pro zdraví ničím přínosná. Ovšem většinou to tak nevypadá. Jídlo krásně voní a lahodí i oku. Proč se tedy s chutí nepustit do takové dobroty.
Jak si plánovat jídlo v restauraci
Vyvážený pokrm by měl obsahovat komplexní sacharidy, bílkoviny, menší množství tuku a zeleninu, jakožto zdroj vlákniny i vitamínů a minerálů. Jestliže se chcete i v restauraci najíst nejen dobře, ale i zdravě, zkontrolujte si nejen kvalitu podávaných jídel, ale naučte se jídla plánovat.
Pokud si dáte nějakou hutnou (smetanovou) polévku, jako druhý chod zvolte něco lehkého – třeba zeleninový salát s kousky libového masa či krevety. Jestliže vynecháte předkrm, vyberte si jako hlavní chod maso a pečlivě vybírejte i přílohu, zelenina samozřejmě nesmí chybět.
Mimo samotného jídla vybírejte i způsob úpravy. Vyhněte se smaženým jídlům. Zkuste se domluvit, zda vám třeba namísto smažených hranolek nemohu dát zdravější přílohu. Většinou je možné si přílohu vybrat. A nestyďte se požádat o větší porci zeleniny, pokud ji v dané restauraci šetří.
Než se rozhodnete pro pravidelné stravování v nějaké restauraci, zjistěte si co nejvíce o samotné restauraci, jakou má pověst a kvalitu jídla. Nejen z pohledu chuti, ale i nutričních vlastností. Z jídelního lístku mnohdy nezjistíte vše, ptejte se tedy obsluhy, včetně toho, jaké alergeny může dané jídlo obsahovat, pokud sami máte nějakou potravinovou alergii.
Pokud je to jen trochu možné, zkuste si nosit oběd z domova a restauraci využívat jen občas. Jestliže nemáte možnost ohřát si v práci oběd, noste si taková jídla, která nevyžadují ohřev. Není jich zrovna málo. Teplé jídlo si můžete dát doma na večeři.
Tipy na jídla z domova, která nevyžadují ohřev
-
Nákypy, žemlovka
-
Kaše
-
Sendviče
-
Bagety (ideálně celozrnné pečivo)
-
Saláty
-
Jídlo do krabičky (zelenina, sýr, maso, pečivo)
-
Kuskus (stačí zalít horkou vodu, máte-li alespoň tuto možnost) + další přísady z domova
-
Tvaroh (na sladký i slaný způsob) – obsahuje bílkoviny, vápník i vitamíny
-
Vafle, palačinky, lívance, omelety (na sladko i slano)
-
Tortilly plněné čím vás napadne
-
Závin na slaný způsob (pizza závin, závin s mletým masem a kyselým zelím atd.)
-
Banánový chléb, jablko a hrst oříšků
-
Studené polévky během léta
-
Český hamburger – chleba a řízek (namísto řízku lze použít pečené maso)
-
Sekaná
-
Grilované kuře + zelenina + pečivo nebo kuskus i studené těstoviny jsou bezva s jogurtovou zálivkou
-
A mnoho dalších
Fotografie: Pixabay