Rakovina si své oběti nevybírá. Přijde nečekaně a říká se, že zasahuje každého třetího člověka a každý čtvrtý na ni zemře. Je to strašák číslo jedna mezi nemocemi.
Rakovina je tichý zabiják a bohužel někteří lidé přichází k lékaři až v pokročilém stádiu, kdy je opravdu obtížné daného člověka úplně vyléčit. Pozdější stádium komplikuje léčbu a negativně ovlivňuje délku života. Lékaři naznačili, jaké změny v těle a příznaky mohou naznačit vývoj rakovinného onemocnění.
Příznaky rakoviny, které nikdo nebere moc vážně
Rakovina není infekční onemocnění a mnoho druhů lze vyléčit. Ovšem je důležité zahájit léčbu včas. Pokud se takové onemocnění začne řešit ve správnou chvíli, pravděpodobnost úplného vyléčení je velmi vysoká. Věnujte pozornost některým příznakům, které mohou naznačit, že se s vaším tělem něco děje.
Pokud trpíte dlouhodobě potížemi spojenými s obtížným polykáním či pocitem knedlíku v krku, který lze přirovnat k pocitu úzkosti či strachu, může to být způsobeno rakovinou jícnu. To stejné platí i u chrapotu, který nemizí. Neustálé nadýmání a zvětšený podbřišek i břicho může naznačovat rakovinu vaječníků. Jestliže jste zaznamenali změny vaší moči a máte moč tmavě hnědou, může být na vině slinivka břišní. Na druhou stranu červená moč s kousky krve naznačuje rakovinu ledvin.
Faktory ovlivňující výskyt rakoviny
Vývoj rakoviny je založen na dělení buněk, u kterých je poškozený genetický materiál vlivem prostředí nebo patogenů. Takové látky, které mají negativní účinek na buňky, mohou způsobit rakovinu, se nazývají karcinogeny. Za největší karcinogen se považuje tabákový kouř. Z tohoto důvodu je každý druhý pacient zasažen rakovinou.
Mezi další karcinogeny patří přepálený olej a cukry. Na žaludek také nepříznivě působí přebytek soli. Mezi další karcinogeny patří i stavební materiály, jako je radon, olovo a azbest, takové látky mohou způsobit rakovinu plic. Také nedostatek pohybu může vést k vývoji rakoviny. Ještě bychom rádi zmínili, že virová onemocnění dokážou změnit strukturu DNA buněk, což v některých případech vede až k rozpadu buněk.
Zdroj: MedicalNewsToday