Určitě dobře znáte klasické červené ředkvičky. Jsou jemně štiplavé a skvěle se hodí do salátů. Víte ale, že je i černá ředkev? Možná ne a tak se stále soustředíte jenom na červenou klasiku – známé ředkvičky. Obsahují i řadu vitamínů a minerálů a rozhodně by měly být součástí vyvážené stravy. Slyšeli jste ale o jejich příbuzných – černých ředkvičkách?
Na našem trhu se tolik neobjevují, ale přitom je to poklad. Umí totiž podpořit a ochránit střevní mikroflóru, která je zcela klíčová pro to, aby nám dobře fungoval imunitní systém. Hlavními účinnými látkami ředkve jsou silice a éterické oleje. Komplex všech těchto látek vede k tomu, že černé ředkvičky mají prokazatelné antibakteriální, protiplísňové a antivirotické účinky.
Silná imunita
Pravidelná konzumace syrové černé ředkve vede k posílení imunitního systému. Podporuje totiž množení těch správných bakterií a zabraňuje procesům, které mohou citlivé bakterie střev ničit a komplikovat jim práci. Syrová černá ředkev či šťáva z ní hubí viry, plísně a nežádoucí bakterie. Pomáhá také předcházet a léčit záněty ledvin, močového měchýře a močových cest, pomáhá také při obtížích s močením, a dokonce prý umí předcházet inkontinenci. Zvyšuje efektivitu trávení, jelikož urychluje průchod potravy střevy a odstraňuje zácpu.
Detoxikace organismu
Tyto procesy vedou i k tomu, že ředkev pomáhá s očistou organismu. To je přitom zásadní předpoklad k dosažení jasné a zdravé pokožky. Černá ředkev je bohatým zdrojem vitamínu B, zinku, fosforu a dalších látek. Ty všechny dohromady podporují čištění krve a odstraňování toxinů. Ředkev obsahuje i velké množství vitamínu C, který je pro naši kůži zásadní v boji proti stárnutí. Trápí-li vás akné, černé tečky a jiné kožní problémy, je to právě černá ředkev, která vám může pomoci.
Je však na místě pamatovat na to, že černá ředkev působí poměrně agresivně. Nedoporučuje se tedy užívat denně víc než jednu menší bulvu nebo maximálně 300 ml čerstvé šťávy. Léčivá kúra by také neměla přesáhnout 3 týdny. Ideální je tedy dopřát si ji občas jako součást zdravých salátů.
Fotografie: Pixabay