Naše babičky dobře věděly, proč mít na zahrádce zasazenou červenou řepu, v pozdějších dobách upadla mírně v zapomnění, leckdo jí má spojenou pouze s mističkou červených kostek ve sladkokyselém nálevu. Škoda, červená řepa je doslova zázračná zelenina.
Bulva stojí doslova pakatel, ale udělá práce za několik stovek, které byste museli investovat do vitamínových nebo minerálních přípravků. Červená řepa kromě toho obsahuje celou řadu antioxidantů, které mají zázračné účinky a už Hippokrates doporučoval konzumaci této zeleniny jako lék. Odborníci jeho rady potvrzují, podle jejich výzkumů má červená řepa celou řadu benefitů, omlazuje nervové buňky, pomáhá s regenerací i v boji s rakovinou, ale lze ji použít i při léčebné diagnostice.
Opravuje buňky a omlazuje mozek
Blahodárné účinky červené řepy potvrzují američtí vědci z Wake Forest University, kteří se zaměřili na vliv šťávy z červené řepy na obnovu buněk a tvorbu nervových spojení v mozku po jejím požití. Do studie zařadili sportovce, kteří pravidelně cvičili a pili šťávu z červené řepy.
Mozková činnost byla o poznání aktivnější u skupiny, která šťávu pila než u části sportovců požívajících placebo. Šťáva z červené řepy totiž podporuje okysličení nervových buněk a vytvoření nových spojů, to je stav, ke kterému běžně dochází jen u lidí do 35 let. Kromě toho červená řepa také odstraňuje jedovaté látky z těla včetně mozku a přispívá k růstu buněk a jejich jader.
Obnovuje svalstvo a vazivové tkáně
Další studie, tentokrát vědců z Northumbria University ve Velké Británii, se zaměřila na vliv červené řepy na obnovu svalstva a zvýšení vytrvalosti. U skupiny konzumující řepnou šťávu bylo prokázáno zvýšení výkonnosti o 18 % oproti druhé skupině s placebo džusem.
Navíc se prokázalo, že červená řepa přispívá ke snížení zánětů v těle. Účinné látky a antioxidanty napomáhají obnovovat také vazivovou tkáň v těle, k tomu obsahuje křemík přispívající k posílení stěn cév a kostí.
Aminokyselina proti rakovině
Červená řepa obsahuje vitamíny řady B (B1, B2, B3 a B6), kyselinu listovou, betakaroten, cholin a biotin, taktéž aminokyselinu betain, která má podle vědců účinnost v boji proti rakovině. Ve studii, kterou vědci publikovali již před 7 lety, se prokázalo, že betain má podobné účinky jako lék proti rakovinnému bujení adriamycin. Při pravidelném pití řepného džusu se zpomalil růst maligních nádorů u zvířat už po týdnu o více než 12 %. V další studii se navíc prokázala účinnost při zastavení rozvoji rakovinných buněk v játrech, plicích, žaludku, střevech nebo varlatech.
Při diagnostice
Červená řepa umí účinně snižovat krevní tlak, využívá se však také jako detoxikační prostředek při redukčních dietách. Metodu detoxikace červenou řepou se však používá také jako diagnostický prostředek, jak zjistit, zda organismus funguje správně. Postačí vypít půl sklenice čistého řepného džusu, v případě, že moč má nahnědlý odstín, játra mají sníženou funkci. Červená nebo růžová moč naopak neznačí problém.
Zdroj: WebMD