Podle odborníků se v Česku nachází plno dětí bez očkování proti spalničkám. Onemocnění by však neměl nikdo brát na lehkou váhu.
Ministerstvo zdravotnictví nedávno varovalo, že se v Česku nachází plno dětí, které nejsou očkovány proti spalničkám. Situace je dokonce natolik vážná, že vlast přišla o status země bez tohoto vážného onemocnění – aby jí byl znovu připsán, musí mít v takovém případě míru proočkovanosti přes 95 % a nesmí se v ní objevit více než 500 případů za rok. To se však stalo již v roce 2019 a počet případů bohužel neustále roste.
V Česku se čím dál častěji objevují spalničky
Již v roce 2020 bylo v Česku evidováno více než 14 tisíc dětí do dvou let, které nedostaly vakcínu proti spalničkám. To však může dle lékařů představovat vážný problém, neboť se jedná o druh infekce, který často probíhá velmi komplikovaně. Nejčastěji se při něm objevují zejména respirační nebo neurologické komplikace, přičemž v některých případech dochází i k samotnému úmrtí. Léčit ho lze přitom pouze zmírněním příznaků.
Spalničky se v Česku mimo jiné objevují od roku 2019 čím dál častěji. Již tehdy lékaři zaznamenali více než 500 případů onemocnění. To navíc dle serveru ČT24 znamená, že se již nejedná o náhodný výskyt nebo případy dovezené ze zahraničí, ale o systematické šíření. Vlast tak bohužel přišla o status země bez spalniček a zatím to vypadá, že si ho v blízké době ani nebude moci získat zpět. Letos se navíc nakazilo již 28 lidí a případy mají stoupat.
Lidé s těmito krevními skupinami jsou mnohem náchylnější k trombóze. Dejte pozor na tyto příznaky
Situace je dle odborníků nejhorší na podzim, přičemž zhoršit ji může ještě více to, že plno dětí není očkováno. Nejzávažnější případy se přitom objevují právě u nich. Typicky pak onemocnění můžete rozpoznat podle vzestupu teploty, rýmy, kašle, zánětu spojivek a silné vyrážky šířící se po obličeji, krku, břiše a končetinách. Na Zdravém Stravování jsme také psali o nemocích, které se podařilo vymýtit díky očkování.